zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Plzeň možná opět podpoří přechod na ekologické zdroje tepla

08.01.2009
Energie
Plzeň možná opět podpoří přechod na ekologické zdroje tepla

Plzeň -- Plzeň se ve snaze o další zlepšení kvality ovzduší možná vrátí k podpoře obyvatel, kteří přejdou na ekologické zdroje vytápění. V letech 1996 až 1998 město finančně přispělo lidem zejména v rodinných domech, kteří se vzdali kotle na uhlí a začali topit plynem nebo elektřinou. Do projektu tehdy dalo 25 milionů korun, nyní uvažuje o tom, že se k němu vrátí. Radní pro životní prostředí Petr Náhlík (KDU-ČSL) ČTK řekl, že město chce program upravit podle současných platných zákonů a vyhlášek a předložit ho zastupitelstvu.

V Plzni je zhoršená kvalita ovzduší. I když se situace v posledních letech zlepšila, stále se město potýká s překračováním limitních koncentrací některých látek, zejména v dopravě či v přetrvávajících lokálních topeništích na tuhá paliva.

Kromě podpory ekologičtějšího vytápění domácností chce radnice také zlepšit problémy s prašností silnic. Na konci minulého roku radní rozhodli o zpracování návrhu na koordinaci letní údržby komunikací. "Znamená to, že je potřeba kropit ulice. Je nutné, podobně jako u zimní údržby, aby byla koordinována čistota ulic nejen městských, ale i krajských a státních, jinak opatření nemají smysl," poznamenal Náhlík.

Do zlepšení kvality ovzduší investovalo město desítky až stovky milionů korun. V letech 1994 až 1996 například Plzeň platila náhradu desítek uhelných blokových kotelen plynovými, především ve čtvrti Slovany. Městskou kasu to přišlo na 80 milionů korun, 25 milionů korun dal magistrát lidem na výměnu kotlů na tuhá paliva za ekologičtější vytápění. Největší investicí do zlepšení čistoty ovzduší bylo odsíření městem vlastněné Plzeňské teplárenské v roce 1995 za 560 milionů korun. Ve stejné době ve městě Škoda odsířila svou tehdejší elektrárnu ELÚ III. Loni zahájila odsíření za bezmála půl miliardy korun také Plzeňská energetika.

Lada Pešková

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí