zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EKO-KOM testuje v jablonecké nemocnici třídění odpadu

13.01.2009
Obecné
EKO-KOM testuje v jablonecké nemocnici třídění odpadu

Pacienti, zaměstnanci a návštěvníci jablonecké nemocnice mají jako jedni z prvních v zemi možnost třídit odpad ve zdravotnickém zařízení. Společnost EKO-KOM tam rozmístila nádoby pro separování odpadu na 24 stanovištích. Regionální manažer Libereckého kraje Martin Holubec  řekl, že projekt městské nemocnice v Jablonci je pilotní. Dosud odpad třídily jen obce, školy, úřady nebo firmy, dodal.

Lidé jsou podle Holubce na třídění odpadu zvyklí, vyžadují ho stále, i když jsou zrovna v nemocnici. Chtějí také třídit více prvků, nejen PET lahve a papír. "Nádoby jsme rozmístili do všech pater a oddělení, aby mohli třídit všichni," upřesnila mluvčí nemocnice Petra Krajinová. Nemocnice podle ní třídí od poloviny prosince plasty, papír, nápojové kartony a na několika místech také sklo. Za toto období už zaznamenala výrazný úbytek komunálního odpadu.

Nejvíce se zatím vytřídilo PET lahví a papíru, velkou část odpadu tvořily kelímky z nápojových automatů a igelitové obaly. "Třídění zvlášť PET lahví a plastů je v Jablonci specifikum," podotkl Holubec. EKO-KOM podle něj ještě rozšíří nádoby na tříděný odpad ve venkovním areálu nemocnice. Pokud se projekt osvědčí, rozšíří se do dalších nemocnic.

Síť kontejnerů na tříděný odpad je v Libereckém kraji širší než v jiných regionech Česka. "Obce o ně mají zájem, čím více vytřídí, tím více ušetří za skládkovné či spalovnu," upozornil Holubec.

Akciová společnost EKO-KOM působí na trhu od roku 1997. Pro své klienty od té doby zajistila využití a recyklaci více než 3,5 milionu tun odpadů z nevratných obalů. Nyní je v ČR rozmístěno kolem 170.000 kontejnerů, odpady se třídí ve 5800 obcích. V roce 2007 vytřídil každý obyvatel v průměru 48,7 kilogramu odpadu.

Zdroj: http://www.tvrtm.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí