zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Český paleontolog našel v Antarktidě unikátní kolekci zkamenělin

13.01.2009
Příroda
Geologie
Český paleontolog našel v Antarktidě unikátní kolekci zkamenělin
Ostrov Jamese Rosse (Antarktida)/Brno 12. ledna (ČTK) - Velké množství jedinečných zkamenělin nalezl v uplynulých dnech v okolí české vědecké Mendelovy polární stanice v Antarktidě paleontolog Radek Vodrážka z České geologické služby. Vytvořil kolekci, která je svým rozsahem podle vědců ohromující. Sbírku tvoří zkamenělé korály, zuby žraloků i kosterní pozůstatky vymřelých vodních plazů, řekl dnes ČTK vedoucí stanice Miloš Barták.
    Paleontolog přitom pobývá na polární stanici poprvé. Je nováčkem v týmu biologů, geologů a klimatologů, kteří zkoumají hlavně vznik takzvaných antarktických oáz, tedy oblastí, na nichž se po ústupu ledovce uchytil život v podobě sinic, řas a mechů.
    Mnohé fosílie jsou druhově vzácné. Raritu a vědecky významný materiál představují druhohorní amoniti - tedy vymřelí hlavonožci a mlži, kteří mají jedinečně zachovalé perleťové schránky.
    Samostatnou kapitolu mezi zkamenělinami představují zbytky fosilních rostlin druhohorního a třetihorního stáří - od otisků listů, přes úlomky dřev, až po několikametrové zkamenělé kmeny. Nalezená zkamenělá dřeva, listy a zachovalé schránky měkkýšů bude studovat tým českých paleontologů a geochemiků. Jsou dokladem toho, že Antarktida byla kdysi místem plným života.
    Česká republika se na paleontologických výzkumech bílého kontinentu podílí poprvé, upozornil Barták. Podle něj jsou už současné nálezy mimořádné pro poznání geologické minulosti Země.
    Vladimír Klepáč
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí