zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Účastníci procesu EIA se opět vyjádřili k záměru výstavby nových jaderných bloků v Temelíně

16.01.2009
Energie
EIA
Účastníci procesu EIA se opět vyjádřili k záměru výstavby nových jaderných bloků v Temelíně

Účastníci přeshraničního procesu EIA k záměru výstavby nových bloků JE Temelín dnes v Českých Budějovicích znovu uvedli, že české právní předpisy v oblasti posuzování vlivů na životní prostředí jsou v rozporu s evropským právem. Důsledkem toho je, že účastníci procesu EIA nemají v České republice dostatečnou možnost přezkoumání rozhodnutí úřadů nezávislým soudem. 

Po zaslání otevřeného dopisu české vládě pak v listopadu podaly české nevládní organizace v této věci stížnost k Evropské komisi a podle Radko Pavlovce se komise bude věcí zabývat: "Reagovala velmi rychle, odpověď přišla do pěti až šesti týdnů od podání stížnosti. Dnes už nejsme v situaci, kde se domníváme, že dochází k porušení evropského práva, ale můžeme to tvrdit s jistotou, protože Evropská komise nám v tom dává za pravdu. Otevřela řízení pro porušení smluv v této oblasti proti České republice. Je nám líto, že vláda na náš návrh v otevřeném dopise nereagovala a nesnažila se situaci napravit."

Podle Radko Pavlovce vláda ještě může vše uvést do pořádku: "Nařídit firmě ČEZ z pozice majoritního vlastníka stáhnout žádost o posouzení záměru, provést novelizaci zákona EIA a následně proces již v souladu s evropským právem."

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí