zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Benešovská radnice rozšíří skládku v Přibyšicích

19.01.2009
Odpady
Benešovská radnice rozšíří skládku v Přibyšicích
Benešovská radnice připravuje rozšíření skládky komunálního odpadu v Přibyšicích. Bude to stát 28,5 milionu korun. Kromě toho město plánuje koupit zařízení za 5,5 milionu korun, které by ze skládky odvedlo vznikající plyny, řekl ČTK starosta Petr Kouba.
    Přibyšická skládka se rychle plní a město se snaží prodloužit její životnost. Plánuje proto uložený materiál částečně odtěžit a plochu pro ukládání odpadu rozšířit.
    K prodloužení životnosti skládky by měla přispět i nová technologie, kterou v nejbližších měsících uvede na skládce do provozu česko-rakouská společnost Bio Servis. Jde o takzvanou anaerobní digesci, kdy biologicky rozložitelné látky budou kvasit v nádržích s pomocí speciálních bakterií za teploty asi 55 stupňů, vznikající bioplyn se přemění na elektrickou energii, která půjde do sítě. Tuhý produkt vzniklý kvašením se zkompostuje. Vytříděné plasty a papír se předají k recyklaci a na skládku půjde jen nevyužitelný odpad. Zařízení denně zpracuje až 110 tun organického odpadu.
    Podle starosty se díky nové technologii sníží množství odpadu vyvezeného na skládku o více než 60 procent. Klesnou tím i náklady na skládkování. Skládka se totiž nachází na pozemcích Neveklova, jemuž Benešov platí za každou tunu uloženého odpadu 600 korun. Město zároveň splní podmínky nového zákona o odpadech, který předepisuje snížení skládkování biologicky rozložitelných odpadů.
    Bio Servis je společným podnikem Technických služeb Benešov a IuT Czech, což je česká pobočka rakouské firmy Innovation und Technik. Vkladem Benešova do společného podniku jsou pozemky pro technologii a potřebné množství odpadu. IuT Czech, která má 65procentní podíl, vloží do partnerství know-how, vlastní kapitál a zajistí financování. Náklady na investici jsou kolem 200 milionů korun.
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí