zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Speleologové letos otevřou upravenou jeskyni Balcarku

19.01.2009
Geologie
Speleologové letos otevřou upravenou jeskyni Balcarku
V Moravském krasu bude letos 1. července po dvouleté rekonstrukci otevřena jeskyně Balcarka. Má nejbohatší krápníkovou výzdobu ze všech pěti veřejnosti zpřístupněných jeskyní krasu. Krápníky by měly více vyniknout po úpravách, které přijdou na 14 milionů korun, řekl dnes ČTK vedoucí správy jeskyní krasu Jiří Hebelka.
    Práce jsou rozsáhlé. Rozšířen byl vstup do jeskyně. Nyní je pohodlnější. Upraveny byly i všechny chodníky a odneseny hromady balvanů, které v jeskyni zbyly po starých výzkumech.
    Speleologové nechali odstranit i část zábradlí. Lidé by tak měli mít krápníky téměř na dosah. Před zničením od nenechavých turistů je bude chránit výstražné zařízení na fotobuňky.
    Počítá se s vytvořením lepšího osvětlení a dokonce i s vyčištěním krápníků. Do léta navíc u jeskyně vznikne muzeum věnované historii Balcarky i speleologickým výzkumům.
    "Práce pokračují, i když teď do některých částí jeskyně nesmíme, abychom nerušili zimující netopýry," dodal Hebelka.
    Lidé znali vstupní část Balcarky odpradávna, důkladně ji ale obyvatelé obce Ostrov u Macochy prozkoumali až v roce 1923 pod vedením svého starosty a poslance československého parlamentu Josefa Šamalíka. Balcarka byla zpřístupněna o tři roky později. Nyní ji ročně navštíví přes 35.000 turistů.
    Vladimír Klepáč
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí