zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kanada chce zařadit lední medvědy mezi ohrožené druhy

20.01.2009
Příroda
Kanada chce zařadit lední medvědy mezi ohrožené druhy
Kanadští vědci mají v úmyslu zařadit lední medvědy na seznam ohrožených druhů, ale nemohou se shodnout s domorodými obyvateli Arktidy na skutečném zdravotním a populačním stavu těchto zvířat. Organizace zabývající se životním prostředím chtějí podle agentury Reuters chránit lední medvědy v Kanadě před lovem a změnami klimatu. Arktidští Inuité, kteří jsou na ledních medvědech závislí pro své živobytí, však tvrdí, že populace těchto zvířat je v lepším stavu, než si vědci uvědomují.
    "Chceme propojit tradiční vědomosti Inuitů s vědeckými znalostmi," uvedl na jednání o ledních medvědech ve Winnipegu kanadský ministr životního prostředí Jim Prentice.
    Kanadská vláda řadí lední medvědy mezi druhy zvířat, jejichž populační stav je znepokojivý. Ekologové však namítají, že by lední medvědi měli být klasifikováni jako ohrožení, aby mohli být lépe chráněni.
    Inuité jsou tradičními lovci medvědů. Nyní často pracují jako průvodci sportovním lovcům a medvědi jsou tedy klíčovým zdrojem jejich příjmů. Namítají, že lední medvědy je třeba chránit, nemusí být však zařazeni mezi ohrožené druhy.
    Průzkum amerických vědců z roku 2007 naznačil, že do roku 2050 by vzhledem ke klimatickým změnám mohly zmizet dvě třetiny ledních medvědů ve světě. Prentice dodal, že problém s těmito zvířaty se týká jak ochránců přírody, tak domorodých obyvatel, a všichni se budou muset na jejich ochraně podílet společně.
    V Kanadě žijí zhruba dvě třetiny z celkových 25.000 ledních medvědů na světě. Další se vyskytují ve Spojených státech na Aljašce, kde byli na seznam ohrožených druhů zařazeni loni, a v Grónsku jsou chráněni od roku 2006. Lední medvědi žijí také v Rusku, kde jsou chráněni již více než padesát let, v roce 2007 ale povolila ruská vláda omezený lov těchto šelem obyvatelům Čukotky.
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí