zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Konference DG SANCO řeší pohodu zvířat i rovnou soutěž producentů potravin

22.01.2009
Zemědělství
Konference DG SANCO řeší pohodu zvířat i rovnou soutěž producentů potravin

Předsednictví bude projednávat a schvalovat nařízení o ochraně zvířat při usmrcování. Dalšími tématy mezinárodní konference DG SANCO byla například pohoda zvířat při přepravě a souvislosti s mezinárodním obchodem.

Návrh nařízení Rady o ochraně zvířat při usmrcování má být odpovědí na chybějící harmonizovanou metodiku při porážení a usmrcování zvířat, která by byla založena na nejnovějších vědeckých poznatcích, na nejasně stanovené povinnosti provozovatelů jatek a v některých případech zjištěné nedostatky ve způsobilosti jejich zaměstnanců nebo nevyhovující zacházení se zvířaty.

Za významné považujeme to, že změna právního nástroje ze směrnice na nařízení povede k jednotnému používání předpisů,“ komentuje ministr Gandalovič „Odstraní se tím rozdílnost v uplatňování způsobená odchylkami národních předpisů.“

V souvislosti se zajišťování podmínek při přepravě zvířat z pohledu animal welfare i z hlediska ochrany spotřebitele považuje předsednictví za důležité harmonizovat úroveň přepravních podmínek i mimo Společenství. Pro dodržení podmínek pohody zvířat by bylo vhodné primárně využívat místních resp. národních porážkových kapacit a zaměřit přepravu jen na suroviny, případně výrobky živočišného původu. V omezení přepravy jatečních zvířat na velké vzdálenosti je respektován jak faktor pohody zvířat, tak i faktor ekonomický. Vztah mezinárodního obchodu a podmínek pohody zvířat je třeba hodnotit i z hlediska zajištění konkurenceschopnosti chovatelů zvířat v EU. V rámci organizace mezinárodního obchodu (zaštiťované zejména WTO) není totiž ve větší míře akceptována rozdílná úroveň standardů ochrany zvířat jako důvod případného uvalení obchodních překážek. V této oblasti má přitom EU podle všeho nejnáročnější pravidla při srovnání s významnými světovými producenty potravin živočišného původu. Snahou EU je podporovat celosvětové zvyšování standardů ochrany zvířat v zájmu celkové pohody zvířat i rovných podmínek soutěžení producentů potravin na světovém trhu. Formování případných dalších právních norem v oblasti pohody zvířat by tento faktor mělo zohlednit.

kontakt: Tereza M. Dvořáčková, tisková mluvčí Ministerstva zemědělství ČR
pro předsednictví ČR v Radě EU 
tel.:  +420 221 813 063 , GSM:  +420 737 213 030 ; e-mail: tereza.dvorackova@mze.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí