zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Třídění bioodpadu se v České Lípě osvědčilo, proto se rozšíří

23.01.2009
Odpady
Třídění bioodpadu se v České Lípě osvědčilo, proto se rozšíří

Česká Lípa - Třídění biologického odpadu, které loni v dubnu zkušebně zavedli v České Lípě, se osvědčilo. Zájem lidí je velký, proto se ještě letos systém rozšíří do dalších částí města. K současným 250 kontejnerům na tento odpad přibude na jaře dalších 250, řekla dnes mluvčí radnice Kateřina Amrichová. Celkem bylo podle ní při zkušebním provozu svezeno téměř 150 tun biologického odpadu.

Podle ekologů tvoří biologicky rozložitelné odpady zhruba 40 procent hmotnosti komunálních odpadů, zatím však většinou končí na skládkách či ve spalovnách. Radnice v České Lípě chce jeho separací snížit náklady na likvidaci komunálního odpadu. To se sice kvůli malému počtu nádob a vyšším nákladům na dopravu nepodařilo, přesto radnice hodnotí projekt jako úspěšný. "Ověřili jsme reálnou možnost zavedení samostatného sběru a likvidace biologicky rozložitelného odpadu z domácností v okrajových částech města se zástavbou rodinných domů," řekla starostka Hana Moudrá.

Třídění biologického odpadu ve městě zatím přišlo na 545.000 korun, 200.000 korun zaplatilo město z vlastního rozpočtu, zbylé peníze poskytl Liberecký kraj z programu podpory nakládání s odpady. Další rozšíření systému bude už ale radnice financovat z vlastních prostředků, dodala Amrichová.

Česká Lípa není v Libereckém kraji jediným městem, které bioodpady třídí. Loni v srpnu toto třídení zavedli také v Semilech, kde rozmístili 45 nádob na největších sídlištích. "Systém se osvědčil, proto se rozšíří do dalších částí města," řekl starosta Jan Farský. V Semilech chce radnice biologický odpad sbírat hlavně na sídlištích, obyvatelům rodinných domů chce nabídnout kompostéry. Město navíc připravuje výstavbu vlastní kompostárny, na níž chce získat dotace z evropských fondů.

Zdroj: http://www.tvrtm.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí