zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČEZ se zřejmě zúčastní soutěže v Srbsku

27.01.2009
Energie
ČEZ se zřejmě zúčastní soutěže v Srbsku
Tuzemská energetická skupina ČEZ bude pravděpodobně expandovat do Srbska. Velmi vážně zvažuje účast v tendru na elektrárenské projekty v Srbsku, řekla v pátek mluvčí společnosti Eva Nováková. Srbská vláda před několika dny vyhlásila tendr na výstavbu nových energetických bloků v hodnotě 1,4 miliardy eur (asi 39 miliard korun) v lokalitě Kolubara a Nikola Tesla.

Výkon obou lokalit by se měl rozšířit o 700 megawattů. "O celý region a o Srbsko se zajímáme dlouhodobě. Vždy jsme svůj zájem o oba zmíněné projekty avizovali. Vyhlášení projektů jsme přivítali," dodala Nováková.

Vítěz tendru by měl být znám do konce roku, odhadl srbský místopředseda vlády pro evropskou integraci Božidar Djelić, který dnes v Praze jednal s představiteli ČEZ o podmínkách soutěže.

Od roku 2006 působí na území Republiky Srbsko společnost ĆEZ Srbija DOO, která se zabývá především vyhledáváním akvizičních příležitostí. Získala také licenci pro obchodování s elektrickou energií na území Srbska.

ČEZ také oznámil, že zredukoval projekt na výstavbu parku větrných elektráren v jižní části Chomutovska. Původní záměr vybudovat 33 tubusů firma po diskusích s představiteli občanských iniciativ, ornitology a dalšími ekologickými odborníky přehodnotila. Ukázalo se, že pro vymezené území bude odpovídajícím počtem třetina původního počtu, tedy 11 větrníků, řekl manažer komunikace skupiny ČEZ Obnovitelné zdroje Martin Schreier.

Původní projekt větrného parku Dlouhé Pole s odhadovanými náklady 2,3 miliardy až 2,6 miliardy korun počítal s roční výrobou 4000 megawatthodin (MWh) elektřiny, každá ze 33 větrných elektráren měla mít výkon dva MW. S vlastní výstavbou firma počítala v roce 2009.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí