zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obama: USA musí být energeticky nezávislé

28.01.2009
Energie
Obama: USA musí být energeticky nezávislé
Americký prezident Barack Obama včera zdůraznil, že je třeba vytvořit "energetickou nezávislost Spojených států a vyzval Agenturu pro ochranu životního prostředí (EPA), aby přehodnotila své dřívější rozhodnutí nepovolit státu Kalifornie stanovení přísnějších limitů na emise automobilů, než je federální standard.

Prohlásil rovněž, že Spojené státy jsou připraveny vést mezinárodní boj proti globálnímu oteplování. Podotkl však, že je nutné, aby k tomu svým dílem přispěly také nové hospodářské velmoci jako Čína a Indie.

Podle jeho slov se Spojené státy nesmí stát "rukojmím ubývajících přírodních zdrojů, nepřátelských režimů a oteplování planety". Dodal, že vyšší energetickou efektivnost může vytvořit i milion nových pracovních míst. Agentura AFP jeho proslov označila za sotva zahalené odsouzení politiky jeho předchůdce George Bushe v otázkách životního prostředí.

V rámci snahy o omezení emisí skleníkových plynů Obama vyzval ministerstvo dopravy, aby do konce března stanovilo přísnější limity pro maximální spotřebu paliva u vozů vyrobených po roce 2011. Do roku 2020 by podle něho měly být americké vozy schopny ujet na galon (3,78 litru) pohonných hmot v průměru 56 kilometrů.

Kalifornie a dalších 13 amerických států usilovaly o povolení stanovit na svém území i přísnější limity na emise, než jaké stanoví federální úřady. EPA to ale v době Bushovy vlády odmítla.

Na shromáždění v Bílém domě Obama řekl, že vláda musí pracovat s jednotlivými (americkými) státy, ne proti nim, na přísnějších limitech emisí pro osobní i nákladní automobily.

Nové zvážení rozhodnutí o emisích může podle agentury Reuters trvat až několik měsíců. Odborníci nicméně očekávají, že EPA nakonec Kalifornii i ostatním státům vyhoví.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí