zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ústecký kraj podporuje úsilí o zápis Krušnohoří do seznamu přírodního a historického dědictví UNESCO

01.02.2009
Příroda
Ústecký kraj podporuje úsilí o zápis Krušnohoří do seznamu přírodního a historického dědictví UNESCO

ÚSTECKÝ KRAJ - O zápis hornické a kulturní krajiny Krušnohoří do seznamu přírodního a historického dědictví UNESCO usiluje několik institucí ze saské i české strany hranice. Ústecký kraj tento záměr podporuje.


„K našemu kraji patří vzhledem k jeho historii a průmyslovému charakteru i technické památky. Jedinečné bohatství historických a důlních objektů, geologických útvarů vzniklých při vývoji báňského průmyslu, rozloha území, jeho rozmanitosti a situování na obou stranách Krušných hor si jistě zaslouží zápis do knihy UNESCO,“ uvedla radní Jana Ryšánková (ČSSD).

Iniciativa o zapsání Krušnohoří do seznamu vznikla již v roce 1998 v Sasku. V Ústeckém kraji patří k nejzajímavějším památkám a objektům, které by mohly být součástí zápisu, mimo jiné Štola svatého Martina v Krupce, Mikulášská štola v Hoře Svaté Kateřiny, Moldavská železnice nebo Důl Julius III v Kopistech na Mostecku.

Zástupci Saska, Ústeckého a Karlovarského kraje pracují na dílčích partnerských projektech a na programu přeshraniční spolupráce, cílem je podání žádosti o zápis do seznamu UNESCO kolem roku 2012.

Projekt vytvoří síť na ploše zhruba 4000 kilometrů čtverečních a propojí jednotlivé chráněné objekty. Iniciátoři předpokládají, že na německé straně to bude dvacet až třicet objektů, na české zhruba patnáct. Měla by se zvýšit nejen ochrana památek a


Autor / zdroj: Mediafax
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí