zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Uran za pět set miliard "nemůže ležet ladem"

03.02.2009
Geologie
Uran za pět set miliard  nemůže ležet ladem

I když to léta vypadalo, že s těžbou uranu v Česku bude už brzy nadobro amen, teď se situace vyvíjí úplně opačně.

Státní podnik Diamo se podle informací HN už obrátil na ministerstvo průmyslu s prvním předběžným návrhem na obnovení těžby ve Stráži pod Ralskem.

Ve Stráži a okolí jsou jedna z největších ložisek v Evropě. Těžilo se zde už od 60. let, ale kvůli velkým ekologickým škodám a rozpadu sovětského bloku stát doly zavřel. Pro místní, ale třeba i pro zelené, je obnova těžby výbušné téma, podobně jako uhelné limity na Mostecku.

Stát by na uranu mohl nyní vydělat daleko víc než v 90. letech. A zastánci těžby vidí příležitost v tom, že se nyní hledají alternativy k ruskému plynu a jaderná energetika zažívá renesanci.

"Máme studii, jak (ve Stráži) těžit, ale vše je velmi předběžné," říká šéf Diama Jiří Jež. "Uvědomte si, že při dnešních cenách máme pod Stráží surovinu za 500 miliard. To přece nemůže nechat žádný stát ležet ladem," říká v rozhovoru pro HN.

I ministr Martin Říman připouští, že těžba ve Stráži nemůže být navěky tabu. Jeho návrh nové energetické koncepce počítá s maximálním využitím domácích energetických zdrojů, tedy i uranu. A podle ministra se tím myslí i ložisko ve Stráži. "Jistě, že se ho to týká. Ovšem podmínkou tu je těžba ekologicky přijatelná. Ne ta hrůza, jakou se tady těžilo za bývalého režimu," uvedl Říman.

AUTOR: Martin Petříček
AUTOR: Zuzana Kubátová
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí