zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Albert v Jesenici chrání životní prostředí českým unikátem

05.02.2009
Ovzduší
Energie
Albert v Jesenici chrání životní prostředí českým unikátem
Zákazníci prodejny Albert v Jesenici u Prahy kupují jako jediní v České republice své oblíbené potraviny z  chladicího a mrazicího zařízení, které ke chlazení využívá přírodní chladivo oxid uhličitý. Tato moderní technologie je výrazně šetrnější k životnímu prostředí a v našich zeměpisných podmínkách ve srovnání s běžnými chladivy snižuje spotřebu elektrické energie.

 „Hlavní předností přírodního chladiva CO2 je nulový potenciál rozkladu ozonu a přibližně 3000krát menší potenciál globálního oteplování než u běžných HFC chladiv,“ říká ing. Karel Fořt, ředitel společnosti CARRIER chladicí technika CZ s.r.o., která novou technologii chlazení v prodejně Albert instalovala.

Přibližnou představu o šetrnosti zařízení lze učinit z potenciálního srovnání zařízení s osobním automobilem. Únik dvou kilogramů běžného chladiva má na životní prostředí podobný dopad jako když osobní automobil střední a vyšší třídy ujede přibližně 34 000 kilometrů. Pokud unikne stejné množství chladiva CO2, výrazně se sníží dopad na životní prostředí, protože v tomto případě je přibližná zátěž pouze 11 km ujetých stejným vozidlem.

Pozitivní zkušenosti s využitím tohoto řešení mají již v dalších částech Evropy. Úspěšně tyto technologie a zařízení provozují například ve Švýcarsku, Německu a Skandinávii, kde na ekologický provoz a ekologii kladou velký důraz. Silná podpora a preference těchto technologií v Norsku a Dánsku potvrzuje i skutečnost, že jsou v těchto státech osvobozeny od daňového zatížení.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí