zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

K protihlukové stěně ve Zvíkově by se měl vyjádřit i jindřichohradecký hygienik

05.02.2009
Hluk
K protihlukové stěně ve Zvíkově by se měl vyjádřit i jindřichohradecký hygienik

Obyvatelé Zvíkova na Českokrumlovsku od loňského dubna marně protestují proti budované stěně, která je má ochránit před hlukem z modernizované železniční trati z Horního Dvořiště do Českých Budějovic. 

Na první pohled možná nelogické, ale jak vysvětluje starosta Jan Ondřich, mají k tomu své důvody. Zeď, kterou staví Správa železniční a dopravní cesty, totiž znehodnotí bydlení lidem, jejichž domy jsou jen několik metrů od trati, zejména tím, že je od jihu zastíní. Navíc zeď vesnici rozdělí. Nikomu z obyvatel se stavba podle starosty nelíbí.

O akci se navíc občané dozvěděli až na poslední chvíli, řekl Jan Ondřich: "Když přišli na obec žádat o stavební povolení, tak jsem jim povoloval užívání pozemku kolem mostu, protože ten se musel opravit a vyměnit u něj celou ložnou plochu. Tak to jsem jim schválil, ale o ničem jiném řeč nebyla a o nějaké stěně nikdo nejednal. Když se pak začal vozit materiál a stroje, tak jsme se ptali, na co na most potřebují tolik strojů a teprve pak nám řekli, že se bude stavět stěna."

Správa železniční a dopravní cesty už postavila zhruba polovinu z plánované protihlukové stěny podél trati ve Zvíkově na Českokrumlovsku. Stavba je pozastavena, ale v březnu by měla pokračovat. Zvíkovští se ale nechtějí vzdát a pokud je nikdo nevyslyší na zdejších úřadech, chtějí vše oznámit v Bruselu.

"Chceme, aby prověřili stavbu, kterou lidé nechtějí. Brusel asi dráze zkrátí peníze. Oni totiž potřebují peníze prostavět. Uvidíme, jak se k tomu postaví Brusel, když vynaloží takové peníze a zjistí, že lidem se zhorší životní podmínky a do domů jim nepůjde světlo," dodal starosta Jan Ondřich.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí