zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Za nelegální sklad v Nalžovicích uložil soud 2,5 roku vězení

05.02.2009
Odpady
Za nelegální sklad v Nalžovicích uložil soud 2,5 roku vězení
Podnikatel Petr Budil, který navozil téměř sedm desítek tun nebezpečných látek do někdejšího vepřína v Nalžovicích na Příbramsku, má strávit 2,5 roku ve vězení s ostrahou. Zároveň nesmí pět let podnikat v oboru. Rozhodl o tom dnes příbramský okresní soud. Vyučený chemik si ponechal lhůtu na případné odvolání. Novinářům později řekl, že se určitě odvolá ke krajskému soudu.
    V nelegálním skladu byly vedle nebezpečných chemikálií a jedů nalezeny i radioaktivní látky a výbušniny. Podnikatel byl proto odsouzen kvůli třem trestným činům - soud ho uznal vinným z nedovolené výroby a držení radioaktivního materiálu a vysoce nebezpečných látek, nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů a nedovoleného ozbrojování.
    Budilovi, který u soudu neměl obhájce, hrozilo až pětileté vězení. Soudce Miloslav Boudník nakonec vyhověl návrhu žalobkyně, která požadovala stanovení trestu v polovině zákonné sazby. Přitěžující okolností byl Budilův trestní rejstřík, již dříve byl podmíněně odsouzen kvůli krádežím a zpronevěře.
    "S ohledem na rozsah těch látek, které tam byly uloženy, a na skutečnost, že obžalovaný spáchal tři trestné činy a byl v podmínce, tak uložení jiného trestu v podstatě nepřicházelo v úvahu," uvedl soudce. Poukázal na to, že Budil vystavil okolí skladu značnému riziku. "Nikdo si nedovede představit, co by se stalo v případě reakce těch chemických látek," poznamenal.
    Budil vinu nepopírá, dostal se prý do problémů s podnikáním. Materiál chtěl v Nalžovicích nabízet obchodníkům a zbytek zlikvidovat, což se ale nepodařilo. Myslel si, že dostane jen podmínku. "Když půjdu do vězení, tak je to konečná," prohlásil po vynesení rozsudku. Obává se prý hlavně toho, že kvůli pobytu ve vězení přijde o přítelkyni a syna.
    Státní zástupkyně Monika Sedláčková byla naopak s verdiktem spokojena. "Domnívám se, že společenská nebezpečnost tohoto trestného činu je velmi vysoká," uvedla. Rozsudek má podle ní i preventivní charakter.
    Budil chemikálie údajně získával ze škol, které se jich kvůli přísnější legislativě musely zbavovat. Začaly ho ale sužovat finanční problémy a nestačil si ani prodloužit povolení pro manipulaci s nebezpečnými látkami. V současnosti má majetek zatížen exekucí.
    Sanaci skladu zajistil Středočeský kraj, což stálo téměř 11 milionů korun. Hejtmanství bude náklady po Budilovi vymáhat. Experti odvezli z nalžovické skládky zhruba 2000 přepravních boxů s chemikáliemi. Z celkového množství 68 tun označili 58 tun látek za nebezpečné.
    Jan Kholl
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí