zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ceny za kvalitu ve veřejné správě míří také do Zdravých měst

09.02.2009
Obecné
Ceny za kvalitu ve veřejné správě míří také do Zdravých měst

– Jak souvisí kvalita veřejné správy se zapojováním veřejnosti a s pořádáním osvětových akcí ve městech, obcích a regionech? Součástí programu 5. Národní konference kvality ve veřejné správě je také ceremoniál udělování cen Ministerstva vnitra za úspěšný postup při zavádění metod kvality ve veřejné správě. Členové Národní sítě Zdravých měst (NSZM) získali také v letošním roce řadu ocenění, mimo jiné za uplatňování místní Agendy 21, tedy za praktické uplatňování zásad udržitelného rozvoje a aktivní spolupráci úřadů s veřejností. „Ceny za kvalitu ve veřejné správě“ a „Ceny za inovaci“ si zástupci Zdravých měst a regionů přebírali v Klášterním Hradisku z rukou náměstka ministra vnitra Zdeňka Zajíčka.

O udělení cen Ministerstva vnitra za kvalitu a inovaci ve veřejné správě bylo rozhodnuto na konci minulého roku, ocenění získalo na čtyřicet obcí a regionů a jejich úřadů, případně jiných organizací veřejné správy. I letos patřili členové NSZM, kteří mají za sebou spoustu práce v uplatňování místní Agendy 21, ale i v dalších metodách kvality, k velmi úspěšným soutěžícím. Stříbrnou cenu za kvalitu ve veřejné správě získala Zdravá města Prostějov, Ústí nad Labem, Vsetín a Litoměřice. Bronzovou cenu pak převzali zástupci Zdravých měst Jilemnice, Mladá Boleslav, Přeštice, Strakonice a Zdravé pražské městské části Libuš-Písnice. Cenu za inovaci ve veřejné správě za rok 2008 získaly také Zdravé kraje Vysočina a Jihomoravský kraj a Zdravá města Chrudim, Hodonín a Uherské Hradiště. Zdravá města Dobříš, Hlučín, Tábor, Kopřivnice, Karviná a Šternberk získala cenu za zavádění dalších metod kvality veřejné správy.

„Každým rokem počet oceněných Zdravých obcí a regionů roste, přičemž prokazatelně roste i jejich kvalita. Projevuje se tak nejen tvrdá práce úředníků a politické reprezentace v místní Agendě 21 i dalších metodách kvality, ale i otevřenost pro uplatňování nových nápadů a inovací v mnohdy již zaběhlé rutině úřadu. Opět se ukázalo, že prvním krokem k dobrému městu či regionu je efektivní postup a kvalitní chod úřadu. Je ale také třeba aktivně pracovat s veřejností a zajímavými metodami ji zapojovat do rozvoje města. Věřím, že úspěchy svých kolegů povzbudí i další města a zároveň již oceněné povzbudí k pokračování v jejich aktivitách a osvědčených postupech“, říká ředitel NSZM Petr Švec.

5. Národní konferenci kvality ve veřejné správě, probíhající ve dnech 4.–6. února 2009 v Regionálním centru Olomouc, uspořádal Olomoucký kraj ve spolupráci s Ministerstvem vnitra a Radou kvality ČR. Cílem akce je výměna zkušeností, sdílení dobré praxe, zvyšování výkonnosti organizací veřejné správy prostřednictvím metod řízení kvality. Mezi hlavní témata konference patří mj. partnerství ve veřejné správě, komunikace ve veřejné správě, řízení procesů a jejich optimalizace zapojováním veřejnosti a zaměstnanců, národní a nadnárodní podpora kvality ve veřejné správě, strategické řízení měst a obcí jako cesta ke kvalitě, kvalita v sociálních službách, benchmarking nebo eGovernment v praxi.

Zdroj: www.nszm.cz

 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí