zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nová družice: jasno o počasí na dvacet dní

09.02.2009
Ovzduší
Nová družice: jasno o počasí na dvacet dní

Přesná předpověď počasí na patnáct až dvacet dní dopředu namísto dnešních deseti. Takový pokrok v meteorologických zprávách se dá očekávat, až družice Meteosat třetí generace vyletí z Francouzské Guayany do vesmíru. Podle prvních předpokladů to bude kolem roku 2015.

Na výrobě družice se budou moci podílet i české firmy. Možnosti se otevřou poté, co Česko vstoupí do mezinárodního sdružení EUMETSAT. Smlouvu už schválila vláda.

"Nová družice bude mimo jiné provádět vertikální sondáž atmosféry, což bude ve výsledku znamenat, že by se měla výrazněji zpřesnit předpověď počasí na patnáct až dvacet dní dopředu. Nyní se realistické předpovědi pohybují přibližně do deseti dní," potvrzuje vedoucí družicového oddělení Českého hydrometeorologického ústavu Martin Setvák.

Zpřesní se také krátkodobé předpovědi na příští den. Lidé budou dříve varováni před přírodními pohromami, přesnější informace o počasí dostanou i české vojenské zahraniční mise.

Plnohodnotné členství v mezinárodním sdružení ovšem nebude zadarmo. Česko dá jako vstupní poplatek pět milionů eur, čili více než 140 milionů korun, roční odvod bude činit dva a půl milionu eur, tedy asi 71 milionů. Vláda věří, že se Česku peníze vrátí. "Získáním zakázek se České republice mohou částečně vrátit prostředky vynaložené na členství v organizaci," míní mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.

Česko do organizace přistoupí jako plnohodnotný člen 1. ledna roku 2010, tedy v době, kdy vývoj nové družice bude vrcholit. Vědcům se tak naskytne možnost při vývoji být, firmy se pak budou moci ucházet o to, aby dodávaly součástky nebo software.

Pokud by Česko nebylo členem sdružení, byl by to téměř nemožný úkol. "Firmy se budou moci uplatnit zejména v oblasti softwaru," říká Martina Lacinová z ČHMÚ, která má na starosti problematiku kolem sdružení EUMETSAT.

Česko je nyní v pětileté lhůtě, která běží kandidátským státům před přijetím. Pokud by se Česká republika rozhodla nepřistoupit, vystavila by se například tomu, že by neměla přístup k družicovým informacím v době válečného konfliktu na území Evropy. Důvod je jednoduchý. Česko by nebylo důvěryhodné a mohlo by strategické informace o počasí předávat nepřátelským zemím.

Podobně jako se Česká republika chystá vstoupit do sdružení EUMETSAT, přistoupila vloni v listopadu do Evropské kosmické agentury ESA. Do jejího rozpočtu přispěje do roku 2013 asi miliardou korun. České firmy už se u kosmické agentury podílely například na řešení družicové navigace.

AUTOR: Petr Weikert
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí