zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Máchovo jezero a ochrana přírody

08.02.2009
Příroda
Máchovo jezero a ochrana přírody

Dnem 1. února 2009 vstoupila v účinnost vyhláška Ministerstva životního prostředí č. 25/2009 Sb., o vyhlášení národní přírodní památky Swamp (NPP Swamp). Zvláštní ochranu podle zákona o ochraně přírody a krajiny tak získává, pro mnohé překvapivě, celé Máchovo jezero.

NPP Swamp, jako zajímavá botanická a zejména algologická lokalita evropského významu (výskyt 408 druhů řas a sinic včetně 19 druhů poprvé zaznamenaných v ČR) byla vyhlášena již v roce 1972 na jedné ze zazemněných zátok Máchova jezera. Dalšími průzkumy došlo ke zjištění, že neméně hodnotné zrašeliněné plochy se nacházejí v blízkosti, u tzv. Břehyňské zátoky a na vzdálenějších plochách, v tzv. Severní zátoce. Po několikaleté přípravě nyní došlo k přehlášení NPP Swamp – vlastním chráněným územím jsou plochy Břehyňské zátoky s přilehlými rašeliništi včetně původní plochy Swampu a druhou nespojitou částí je Severní zátoka s přilehlými porosty. Ostatní plochy Máchova jezera nyní tvoří vyhlášené ochranné pásmo.

Máchovo jezero je již několik let spravováno Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR jako neoddělitelná součást soustavy rybníků významných z hlediska ochrany přírody (národní přírodní rezervace Břehyně – Pecopala a Novozámecký rybník). Máchovo jezero má vedle možnosti ovlivnění celé soustavy rybníků i přímý význam přírodovědný, potvrzený nyní přehlášením NPP Swamp. Tato skutečnost však nebude nijak omezovat tradiční rekreační využití celé oblasti a zejména Máchova jezera samotného – naopak bude možno využít nové finanční zdroje pro ozdravění Máchova jezera a zlepšení kvality vody v tomto masově využívaném přírodním koupališti.

 

Ladislav Pořízek, vedoucí Správy CHKO Kokořínsko

 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
29
11. 2017
29-30.11.2017 - Konference
Salzburg
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí