zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zářivky do popelnic nepatří

11.03.2009
Zpětný odběr
Zářivky do popelnic nepatří

Možností, jak dále zvyšovat zpětný odběr osvětlovacích zařízení, je řada.

Ještě více se zaměřit svými aktivitami na malé obce - a také na Prahu, začít využívat novou kompaktní sběrnou nádobu, dál zahušťovat sběrnou síť, rozšířit své partnerství vánočních stromů do více měst a podpořit větší informovanost občanů o zpětném odběru a následné recyklaci použitých osvětlovacích zařízení.

Taková jsou letošní předsevzetí společnosti EKOLAMP, s. r. o., která je provozovatelem kolektivního systému pro skupinu elektrozařízení č. 5 - osvětlovací zařízení (světelné zdroje, zejména zářivky a výbojky, a svítidla).

Jak minulý týden uvedl ekonom společnosti EKOLAMP Ing. Alexandr Hanousek, loni tento kolektivní systém vybral pro ekologické zpracování na 895 tun osvětlovacích zařízení, což představuje meziroční nárůst více než 24 %. Významná je i skutečnost, že společnost zvýšila počet sběrných míst o bezmála dvě stovky a míra sběru se zvýšila z 27,04 % v roce 2007 na 40,05 % v uplynulém roce. Provozovatel kolektivího systému však i v tomto posledním kritériu míří ještě výše a míru sběru by rád dostal alespoň na úroveň 65 %.

Nyní má EKOLAMP v Česku 1509 sběrných míst. Z toho je 507 sběrných dvorů na území 369 obcí. Dalších více než tisíc sběrných míst tvoří provozovny velkoobchodů, maloobchodů, odpadových firem a konečných uživatelů. Na území 3121 obcí je sběr zajišťován mobilním svozem. Tento kolektivní systém tak pokrývá téměř 83 % obyvatel ČR.

CO UKÁZAL PRŮZKUM

Možností, jak dále zvyšovat zpětný odběr osvětlovacích zařízení, je řada. Například loňský průzkum chování spotřebitelů, který si objednaly kolektivní systémy zpětného odběru ASEKOL, ELEKTROWIN a EKOLAMP, doložil, že obyvatelé Prahy vyhazují zářivky a úsporky do směsného komunálního odpadu téměř dvakrát více než občané v ostatních regionech (v české metropoli loni končilo v popelnicích až 80 % použitých světelných zdrojů).

Přitom vysloužilé zářivky zdaleka nejsou běžným komunálním odpadem. Obsahují totiž malé množství rtuti, která se při rozbití uvolňuje do okolí a může poškodit nejen životní prostředí, ale i lidské zdraví.

Ing. Zuzana Křenková z marketingu společnosti EKOLAMP proto nikoliv náhodou připomíná, že jednou z hlavních priorit zůstává práce s veřejností. Kolektivní systém se připojil ke vzdělávacím aktivitám ČEZ a Pražské energetiky a opět vstoupil do projektů kolem Dne Země. Nejen v obří nákupní galerii na pražském Chodově instaloval speciální sběrné nádoby, ale také v mnoha dalších obchodních centrech po celé republice. Ke zvyšování povědomí veřejnosti o problematice elektroodpadu přispívá například i webová soutěž Rozsvítíme vaše Vánoce nebo ekologické partnerství společnosti EKOLAMP pro vánoční strom na pražském Staroměstském náměstí.

ZKUŠENOST Z PRAHY 6

Naprosto samostatnou kapitolu v těchto aktivitách představuje pilotní projekt sběru zářivek pro občany Městské části Praha 6, který se uskutečnil loni na podzim. "Naším cílem bylo zjistit, jak nejlépe rozšířit sběrnou síť, aby se i pražské domácnosti ochotněji zapojovaly do recyklace," říká inženýrka Křenková. Sběrné kontejnery byly umístěny v informačních kancelářích úřadu městské části, v obchodech a ve školách. Protože jde o sběr zářivek, které jsou křehké a při nevhodné manipulaci se snadno rozbijí, vstup škol (základních i středních) do projektů tohoto druhu s sebou vždy už dopředu přináší řadu otázek a mnohé nejistoty. "Nakonec se ukázalo, že oslovené školy pilotní projekt přivítaly a že respektovaly určitá pravidla - zejména dohled dospělé osoby u sběrné nádoby. Školy jsou pro nás zajímavé především proto, že žáci a studenti dobře vstřebávají nové informace a jejich prostřednictvím tak máme možnost informovat o sběru a recyklaci i rodiče dětí," vysvětluje inženýrka Křenková.

Součástí pilotního projektu v Městské části Praha 6 byla informační kampaň, která využívala všech možných komunikačních prostředků - časopis městské části, internet a místní internetovou televizi, e-maily, SMS zprávy či informační letáčky.

Inženýrka Křenková shrnuje: "Ukázalo se, že povědomí občanů o našem pilotním projektu dosáhlo téměř 70 %. I proto považujeme pilotní projekt za úspěšný. Navíc obyvatelé Prahy 6 vybrali od září do listopadu obdobné množství úsporných zářivek jako celý Liberec za půl roku. Přiblížením sběrných míst spotřebitelům a intenzivním informováním bylo docíleno zvýšeného sběru světelných zdrojů. Proto chceme tyto získané zkušenosti letos využít nejen v některých dalších částech Prahy, ale i v jiných městech a obcích.

VZKAZ OBCÍM A ŠKOLÁM

Pro starosty a obecní a městské úřady má Ing. Zuzana Křenková následující vzkaz: "Obce, mohou objednat odvoz světelných zdrojů a svítidel přímo ze škol, které zřizují. Tyto odvozy se provádějí podle místních individuálních potřeb a samozřejmě zdarma. Pokud jde o samotné školy a jejich žáky, naše aktivity směřujeme spíš k informačním projektům než k budování sběrné sítě. Ostatně byli bychom rádi, kdyby se téma recyklace elektrozařízení, tedy i zářivek, dostalo do osnov ekologické výchovy. Na našich webových stránkách www.ekolamp.cz jsme zřídili sekci Děti a mládež, kde se žáci mohou zajímavou a hravou formou mnohé dozvědět o sběru a recyklaci osvětlovacích zařízení."

AUTOR: IVAN RYŠAVÝ


EKOLAMP: Výsledky v letech 2007 a 2008

rok 2007 rok 2008 nárůst v %

recyklace (t) 720 895 24,13

sběrná místa 1320 1509 14,32

míra sběru (%) 27,04 40,05 48,11

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí