zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Poslanci projednali návrh zákona o těžebním odpadu

09.02.2009
Voda
Odpady
Geologie
Poslanci projednali návrh zákona o těžebním odpadu
Poslanci projednali v pátek ve druhém čtení vládní návrh zákona o těžebním odpadu. Ten by měl pomoci přizpůsobit formy nakládání s těžebním odpadem směrnicím Evropské unie (EU).

Návrh má řešit, na základě požadavku Směrnice Evropského parlamentu a Rady z roku 2006, otázku nakládání s odpady vzniklými při těžbě nerostů, při geologických pracích a při těžbě rašeliny.

Cílem je zavedení požadavků Směrnice do českého právního řádu, který doposud postrádá komplexní ustanovení o těžebních odpadech.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady požaduje větší právní formalizaci procesů při nakládání s těžebními odpady. Bude tedy potřeba vypracovat plán pro nakládání s těžebním odpadem a zřídit přesný seznam úložných míst.

Subjekty, kterých by se nový zákon týkal, jsou organizace podle horních předpisů, subjekty provádějící geologické práce a subjekty provádějící těžbu rašeliny. Z orgánů veřejné správy se daná otázka dotýká především orgánů státní báňské správy, orgánů životního prostředí a orgánů vodoprávních.

Nejvhodnějším řešením je podle vlády příprava zvláštního právního předpisu. Ten by měl respektovat požadavky na ochranu životů, zdraví a životního prostředí před negativními účinky nakládání s těžebním odpadem. Současně má minimalizovat dopady na podnikatelskou sféru a na veřejné rozpočty.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí