zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

SMO: Vláda by měla jednat s Evropskou komisí o čistírnách vod

10.02.2009
Voda
SMO: Vláda by měla jednat s Evropskou komisí o čistírnách vod
Vláda by měla jednat s Evropskou komisí o posunutí termínu, do kterého by obce nad 2000 obyvatel měly splňovat limity pro čistotu vypouštěných odpadních vod. Obce a města nyní musí modernizovat či stavět nové čistírny odpadních vod, desítky z nich však nezvládnou nařízení v termínu splnit. Obce musí mít čističky a kanalizace do konce roku 2010. ČTK a České televizi to dnes řekl předseda Svazu města a obcí (SMO) a europoslanec Oldřich Vlasák.
    "Evropská komise dosud přesně nesdělila, zda to je závazný termín pro spuštění nové čistírny odpadních vod či pro zahájení stavby. Myslím si, že je tam prostor pro jednání," řekl Vlasák. Podle něj má Česká republika stanoven tvrdší termín než okolní státy, a proto existuje prostor pro jednání.
    "Víme, že těch problémů je spousta, města mají potíže s výkupy pozemků, odvoláními občanských iniciativ a proces se může velmi protáhnout," řekl Vlasák. O problému dnes na krajském setkání v Hradci Králové jednali představitelé SMO s více než stovkou zástupců měst a obcí z Královéhradeckého kraje.
    Vážné potíže má například radnice ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku, kde čistírnu odpadních vod provozuje soukromá společnost, se kterou vedení radnice obtížně hledá dohodu o cenách stočného a dalším fungování čistírny. Zařízení již nesplňuje technické požadavky a pro splnění limitů by ji bylo nutné obnovit. "Obtížně se dohodneme na tom, kdo bude čistírnu modernizovat. Proto chceme jít cestou vlastní čistírny odpadních vod," řekl dvorský místostarosta Vasil Biben.
    Podle něj by výstavba nové čistírny mohla stát 180 až 200 milionů korun, radnice věří, že se ji podaří získat dotace. "Máme projekt, změnu územního plánu a připravujeme stavební povolení, ale rozhodně do konce roku 2010 nejsme schopni zařízení postavit," řekl Biben, který odhaduje, že stavba nové čistírny by mohla začít do tří let.
    Dvůr Králové doufá, že se podaří termín oddálit, případně dojednat s úřady zmenšení případných sankcí. Podle SMO by nyní obcím po nesplnění limitů do konce roku 2010 hrozily od České inspekce životního prostředí sankce až do jednoho milionu korun.
    Vláda v polovině ledna odložila plán pro jednání s Evropskou komisí, který by měl zamezit sankcím ze strany Evropské unie v případě, že ČR nestihne dobudovat do konce roku 2010 kanalizace a čistírny odpadních vod. Plán by se měl na jednání kabinetu vrátit koncem února.
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí