zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Do obřího 'eko' tendru za 115 miliard jde i PPF

11.02.2009
Obecné
Sanace, staré zátěže
Geologie
Do obřího  eko  tendru za 115 miliard jde i PPF
Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera se zúčastní tendru na odstranění ekologických zátěží v hodnotě kolem 115 miliard korun. Informoval o tom Alexej Bechtin, mluvčí skupiny PPF. Do soutěže se přihlásila spolu se společnostmi AVE CZ, Dekonta, Ecosoil, se kterými vytvořila sdružení.

Podmínky tendru definitivně schválila vláda koncem loňského listopadu. Jde o výběrové řízení na jednu z největších státních zakázek za dobu existence Česka. Ministerstvo financí doufá, že se díky tendru podaří částku na odstranění ekologických závazků státu, které vznikly před rokem 1992, snížit. Jediným hodnotícím kritériem bude právě výše nabídnuté ceny.

Pokud by se ekologické škody odstraňovaly zadáváním jednotlivých zakázek, nebylo by podle ministerstva možné práce dokončit do roku 2015. Stát vlastníkům zamořených území slíbil, že do tohoto termínu zajistí nápravu ekologických škod a že tyto operace zaplatí. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění mohou hrozit i žaloby nebo arbitráže.

Jednou velkou zakázkou se podle ministerstva zkrátí doba prací a stanoví se horní hranice ceny i do budoucna. Ministerstvo si také vyhrazuje právo rozložit platby za uskutečněné sanace do více let .

Podle Hospodářské komory měl stát na odstranění starých ekologických škod vypsat více menších soutěží, v nichž by mohly uspět i menší firmy. Tendr kritizuje i nevládní organizace Transparency International kvůli možnému riziku korupce a zbytečně velkým nákladům při odstranění ekologických škod jednou gigantickou zakázkou.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí