zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Německý odpad v Černousích po téměř třech dnech dohořel

11.02.2009
Odpady
Německý odpad v Černousích po téměř třech dnech dohořel

Černousy (Liberecko) - Textilní odpady z Německa uložené ve skladové hale v Černousích na Frýdlantsku dnes odpoledne dohořely. Vzňaly se v noci na neděli - pouze dva dny poté, co Česká inspekce životního prostředí doporučila majiteli jejich odvoz na jiné místo. Kouř se šířil do okolí ještě dnes dopoledne, vítr ho ale rychle rozfoukával a obyvatelům nevadil tolik, jako v minulých třech dnech, řekl starosta Černous Josef Konkus.

Obyvatele okolních obcí obtěžoval štiplavý dým a odborníci jim doporučili, aby nevětrali a omezili pohyb venku. "Jsme šťastní, že máme požár za sebou. Jeho likvidace v mrazu vyčerpávala profesionální i dobrovolné hasiče. Budovy, v níž odpady ležely, je škoda. Měla se prodat při konkurzu a vím o několika zájemcích o ni. Jedna firma tam například uvažovala o dřevovýrobě," dodal starosta.

Ohořelé odpady prohrabávala dnes na místě požáru speciální technika a hasiči je zkrápěli z automobilové plošiny. "Používali převážně tříštivé proudy a malé množství vody, aby nespláchli toxické látky ze spáleniště do blízké řeky Smědá," řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Iva Michalíčková.

Podle Michalíčkové se pravděpodobně nepodaří zjistit přesnou příčinu požáru. Šířil se velmi rychle a v hale zřejmě nezůstaly žádné stopy. "Přikláníme se ale k verzi, že oheň založil zatím neznámý žhář," dodala.

Česká inspekce životního prostředí ve čtvrtek informovala prokuristu společnosti Recycling Nisa o tom, že by firma měla asi 500 tun textilu převézt do nedaleké Bulovky - Arnoltic. Místo toho odpady téměř úplně shořely.

"Firmě Recycling Nisa hrozí pokuta až milion korun kvůli nedostatečnému zajištění budovy. Některé vchody do skladu chránila před proniknutím dovnitř pouze zatlučená prkna. Když jsme odpad v Černousích naposledy kontrolovali, před slisovanými balíky ležely rozhrabané hromady textilu," dodala Danuše Hráská z České inspekce životního prostředí v Liberci.

Recycling Nisa musí po likvidaci požáru odstranit ze spáleniště spečené zbytky odpadu. Požár vyšetřují kriminalisté a uvítali by informace od svědků, kteří si v poslední době všimli v okolí skladovací haly čehokoliv podezřelého.

Obrovské množství odpadů se nachází na Frýdlantsku také v Bulovce - Arnolticích asi 12 kilometrů od Černous. V bývalém velkokapacitním teletníku a v ocelové kolně se podle Hráské hrubým odhadem ukrývá 7000 až 7500 tun odpadu - asi 4500 tun tun textilu a zbytek PET láhví. Starosta Bulovky Petr Dušek hovoří dokonce o 10.000 tunách odpadu.

"Přímo uprostřed Arnoltic jsou budovy narvané po střechu textilem a PET láhvemi. Patří firmě Recycling Nisa a obáváme se, aby odpady nezachvátil požár stejně jako v Černousích. Teletník i ocelová kolna stojí přímo uprostřed Arnoltic, kde žije zhruba 300 lidí. Nejbližší rodinný dům dělí od skladů odpadu jenom 50 metrů," řekl Dušek.

Na skládky odpadu dovezeného na Frýdlnatsko z Německa upozornili lidé již v roce 2005. Inspektoři životního prostředí objevili na několika místech 3062 tun plastů a 5375 tun textilu většinou v soukromých skladech v bývalých zemědělských areálech. Na Liberecku likvidovali hasiči požár uskladněného odpadu naposledy v červenci 2007. V Dolní Řasnici ho tehdy zapálil neznámý žhář.

Nákladní auta navezla do Černous textil na přelomu let 2005 až 2006. Firma se později zavázala, že odpady legálně zlikviduje a dostala povolení na jejich uskladnění na tři roky. "Lhůta ještě neuplynula. Odpady ale mizely z Arnoltic velmi pomalu," shrnula Hráská.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí