zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Belgie otevřela v Antarktidě první ekologickou základnu

19.02.2009
Obecné
Belgie otevřela v Antarktidě první ekologickou základnu

Belgie uvedla o víkendu do provozu v Antarktidě výzkumnou základnu, která neprodukuje žádné škodlivé emise a funguje na téměř bezodpadovém hospodářství. Jde zatím o nejekologičtější zařízení svého druhu na světě.

Podle belgického tisku bude Stanice princezny Alžběty, která má zkoumat změny klimatu a různorodost forem života v okolí Jižního pólu, napájená sluneční a větrnou energií.

Stanice, jejíž výstavba si vyžádala dva roky, využívá rovněž další technologie mimořádně šetrné k životnímu prostředí jako například mikroorganismy k rozkládání odpadů. Další úspory přináší promyšlené vodní hospodářství, kdy osazenstvo stanice opětně používá vodu ze sprch i z toalet až pětkrát, než ji definitivně vypustí.

Technologie, která může změnit svět

K úsporám energie přispívá ale třeba i důkladně promyšlený tvar oken stejně jako tvar budovy připomínající vesmírnou loď. Předpokládaná životnost objektu, jehož vybudování přišlo na 21 miliónů eur (610 mil. Kč), je 25 let, po která se stane příbytkem pro mezinárodní týmy klimatologů, glaciologů a mikrobiologů.

Stanice princezny Alžběty postavená ve východním sektoru Antarktidy je konkrétním argumentem proti skeptikům: pokud může pracovat v tak nehostinné oblasti, pak tím spíš je možné těžit z energie dodávané sluncem a větrem i jinde na planetě.

„Pokud můžeme takovou stanici vybudovat v Antarktidě, můžeme to udělat kdekoli jinde. Máme kapacity, technologie i znalosti, abychom změnili svět,“ řekl hlavní projektant stanice Alain Hubert.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí