zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Protihlukovou zeď stát postaví

20.02.2009
Protihlukové bariéry
Hluk
Protihlukovou zeď stát postaví

Zvíkov - Dosavadní několikaměsíční průběh jednání mezi obcí Zvíkov a státními orgány už některým občanům připadá, jako kdyby na jihu Čech řádil nějaký druhý Zvíkovský rarášek. Je stěna nutná, nebo se dá najít jiné řešení?

„V tomto případě je nejobvyklejší právě protihluková stěna. Nikdo zatím nic jiného nevymyslel,“ oponuje mluvčí Pavel Halla. „Ve Zvíkově by přicházel v úvahu snad jenom tunel, ale ten se tu rozhodně postavit nemůže.“

Tvrdý zákon
Jinak řečeno, zákon je prý tak tvrdý, že i kdyby v obci měl trvalý pobyt jen jeden občan, který by měl navíc problémy s nedoslýchavostí, musela by se i kvůli němu zeď postavit. I kdyby sám nechtěl.

Paragraf 30 zákona 258/2000 sice přímo stanoví, že vlastníci popřípadě správci pozemních komunikací jsou povinni technickými, organizačními a dalšími opatřeními zajistit ono odhlučnění, ale jako jedinou možnost čtyřmetrovou, mohutnou betonovou hráz zákon neuvádí.

Takzvaná optimalizace trati Horní Dvořiště – Č. Budějovice stojí 1,2 miliardy korun, 904 milionů dodal evropský Fond soudržnosti.

Kolik stojí jeden kilometr stěny Správa a dodavatelská firma tají. Podle původních údajů, zveřejněných vloni to bylo 30 milionů. Podle jiných zdrojů se cena údajně vyšplhala už na 90 milionů. „Jednání jsou bezvýsledná,“ řekl včera další ze zvíkovských obyvatel Vladimír Zunt. A tak trochu rezignovaně dodává, že v podobném duchu, jak doposud probíhala, možná ani nebudou mít další smysl.

„Poslední jednání bylo opět ukončeno předčasně, když stavbyvedoucí pronesl památnou větu: Co ještě chcete? Postavili jsme vám nový most, opravili kanalizaci a položili novou vozovku...,“ uvádí Zunt a pokračuje: „Pravda je ale taková, že nový most je majetkem Správy železniční dopravní cesty, nepatří tedy obci. Oprava kanalizace byla nutná. K její destrukci došlo na základě fatálních nedostatků projektu stavby zdi. Stejně jako zničení studně u jednoho z domů. Ten ztratil veškerou vodu, užívanou k napájení stáda koní. A nový povrch vozovky byl položen na základě její totální destrukce způsobené těžkou technikou i podhrabáním vozovky při stavbě protihlukové zdi.“

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí