zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Jihlavě probíhá největší průzkum kvality ovzduší v historii

24.02.2009
Ovzduší
V Jihlavě probíhá největší průzkum kvality ovzduší v historii

JIHLAVA - Rozsáhlý monitoring ovzduší, který nemá v oblasti obdoby, probíhá v centru Jihlavy. Pracovníci Zdravotního ústavu v Brně tam měří osm druhů škodlivin pomocí speciální techniky.


"Během nepřetržitého týdenního měření budeme sbírat údaje o škodlivinách, mimo jiné prachu v ovzduší. Naměřené hodnoty se vyhodnotí a porovnají s výsledky podobného měření, které jsme prováděli poprvé na podzim loňského roku," vysvětlil ředitel Zdravotního ústavu Brno Bohumil Pokorný.

Akce je součástí rozsáhlé studie zorganizované krajem Vysočina, která na území Jihlavy bude probíhat půl roku. "Jde o průzkum, který je svým rozsahem na Jihlavsku ojedinělý. Měří se celkem 17 druhů škodlivin, z nichž jedna je také pach, na jehož měření se podílí i dobrovolníci, tzv. čichači. Měří se ale například také kovy v prachových částicích nebo množství benzenu," popsal Pokorný.

Cílem studie je podle Pokorného zjistit do jaké míry se průmyslová zóna podílí na znečisťování životního prostředí v Jihlavě. Studie bude vyhodnocena letos v listopadu.


Autor / zdroj: Mediafax
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí