zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pražané se mohou vyjádřit k plánu rozvoje města

24.02.2009
EIA
Pražané se mohou vyjádřit k plánu rozvoje města

PRAHA - Až do začátku dubna, do 2.4.2009, mají obyvatelé hlavního města možnost vyjádřit se k úvodní části koncepce rozvoje metropole. Takzvané zásady územního rozvoje se pak stanou podkladem pro nový územní plán. Sdružení Arnika kritizuje, že magistrát o přípravě zásadního dokumentu aktivně neinformuje a většina obyvatel proto neví, že projednávání už začalo. „Územní plán změní podobu Prahy. Je potřebné, aby občané měli možnost ovlivnit budoucnost svého města,“ řekl Martin Skalský z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika.

Arnika se již dříve kriticky vyjádřila také k celoměstsky významným změnám současného územního plánu. Ty předpokládají například zástavu čtyř pražských nádraží komerčními budovami a rozsáhlé úbytky zelených ploch. „Občanům, kteří by chtěli podávat připomínky k územnímu plánu, nabízíme bezplatnou pomoc. Řada návrhů je vysoce kontroverzní a může vést k dramatickému zhoršení životních podmínek v Praze,“ doplnil Skalský. Zásady územního rozvoje jsou prvním stupněm přípravy nového územního plánu Prahy. Vymezují takzvané rozvojové oblasti a osy, dopravní koridory, územní systém ekologické stability, veřejně prospěšné stavby, a podobně. Obsahují také slovní popis toho, jak by metropole měla do budoucna vypadat.

Připomínkovat zásady územního rozvoje může každý občan, nicméně nový stavební zákon toto právo omezil. Jednotlivec má možnost podat jen „připomínky“, k nimž magistrát nemusí přihlížet. Druhou kategorií návrhů jsou „námitky“, které mají stejnou váhu jako například vyjádření státních úřadů. Námitky však může podat pouze takzvaný zástupce veřejnosti, který musí mít plnou moc nejméně od pěti set lidí upozorňujících na stejný problém.

Veřejná vyhláška a navržené Zásady územního rozvoje jsou dostupné na internetových stránkách pražského magistrátu - zde

Tiskovou zprávu Arniky k celoměstsky významným změnám územního plánu (z 26. ledna t.r.) včetně připomínek najdete zde

Zdroj: ttp://arnika.org

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí