zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Česku hrozí arbitráž za spalovnu, Švýcaři chtějí 710 milionů

24.02.2009
Odpady
Česku hrozí arbitráž za spalovnu, Švýcaři chtějí 710 milionů

České republice údajně hrozí nová arbitráž. Švýcarská společnost Konsortium Oeconomismus chce 710 milionů korun kvůli půjčce na nerealizovaný projekt spalovny v Mladé Boleslavi. Píše o tom server iDnes.cz s tím, že společnost, která měla spalovnu stavět, zkrachovala. Ministerstvo financí ovšem tento požadavek zásadně odmítá.

"Údajná škoda měla podle Radka Šnábla z ministerstva financí švýcarské firmě vzniknout v roce 1999 kvůli smlouvě o půjčce. Pavel Traista, který má švýcarské občanství a je zástupcem věřitelů, půjčil peníze společnosti Eco Gaia, která chtěla v Mladé Boleslavi spalovnu postavit. Záměr však padl a společnost zkrachovala," napsal server iDnes.cz.

Společnost Eco Gaia úvěr nesplácela. Podle Švýcarů smlouva obsahuje ustanovení, v němž dlužník prohlašuje, že mu byla Státním fondem životního prostředí ČR poskytnuta garance. "Česká republika nebyla vůbec smluvní stranou této smlouvy o půjčce," uvedl Šnábl. Podle něj je navíc garance pravomocným soudním rozhodnutím už zrušená, a to dokonce tři měsíce před uzavřením smlouvy o půjčce, napsal server iDnes.cz.

České republice hrozí i další arbitráže. Georg Nepolsky, Čech s německým občanstvím, žádá podle MfD za zmařenou investici 1,24 miliardy korun a společnost Edbusy podle serveru iHNed.cz požaduje odškodnění 1,7 miliardy korun kvůli průtahům vyšetřování podezření, že podváděla klienty. Německá realitní společnost ECE Projektmanagement pak po Česku chce téměř jednu miliardu korun jako odškodné za průtahy ve stavebním řízení při přípravě jejího obchodního centra v Liberci.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí