zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Po uši v Bruselu

03.03.2009
Ovzduší
Po uši v Bruselu
Jedním z témat už teď slavného pražského summitu s Obamou má být to, jak globálně snížit emise skleníkových plynů. Jeden návrh bych měla - jít příkladem.

Během tří dnů na začátku dubna se budou v Evropě konat hned tři vrcholné summity v Londýně, Štrasburku a Praze. A ozonová díra bude mít kvůli politikům doslova hody.

Účastníci budou sice na všech summitech skoro stejní, tisíce lidí ale budou ve vládních speciálech a pravidelných linkách brázdit oblohu křížem krážem. Takový bruselský zpravodaj, který dostane za úkol pokrývat ve čtvrtek londýnský summit G20, v pátek štrasburský summit NATO a v neděli pojede povečeřet s Obamou v Praze, si na svoje cestovní konto za sedmdesát dva hodin připíše přes 1500 kilo emisí oxidu uhličitého.

Mělo by to smysl, kdyby pro to existoval i jiný důvod než touha pár politiků mít v rodinném albu obrázky, na nichž se vyjímají poblíž amerického poloboha. Jde tu o klima, nebo o červený koberec?

Bez summitů se asi nedá obejít, politici by se ale ze všech sil měli snažit, aby na nich nešlo právě jen o ten koberec. Už kvůli duševnímu zdraví novinářů. Zrovna na jednom mimořádném summitu sedím a pozoruji kolegy, jak ve snaze najít alespoň něco psatelného, zkoumají záběry, které natočil kameraman ČT. Nedal by se fakt, že Sarkozy podal Topolánkovi ruku jen při oficiálním přivítání, a pak ho při rodinném fotu vynechal, vykládat jako nové kolo diplomatický sporů? A co znamená, že si Topolánek na summit vzal manžetové knoflíčky, co dostal právě od francouzského prezidenta?

AUTOR: Lucie Tvarůžková
Autorka je zpravodajkou Hospodářských novin v Bruselu
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí