zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bolivijské lithium může být klíčové

09.03.2009
Obecné
Energie
Geologie
Bolivijské lithium může být klíčové
Lithium je dnes velmi žádaná surovina, a to zvláště v počítačovém průmyslu, kde se využívá k výrobě baterií. Potřeba lithia bude navíc s rozvojem mobilních zařízení růst a svůj nezanedbatelný díl si ukousnou také elektromobily, jež chystá nejedna světová automobilka.

solné pole v Bolívii
Zásoby lithia jsou přítom pouze na několika málo místech na světě, kam patří Chile, Argentina, Tibet, avšak především je to Bolívie, kde je více než polovina světových zásob. Ta je tak místem zažívajícím počátek ekonomické války o zdroje. V případě Bolívie jsou zde tři strany - jednak stále více nacionalistická vláda, poté lidé očekávající svůj podíl a nakonec světové společnosti. Bolívie má tak ve své situaci na to, aby se stala lithiovou Saúdskou Arábií.

Prezident Bolívie Evo Morales je však známý kritikou USA a podporou znárodňování průmyslu. Znárodněny již byly podniky těžící ropu a zemní plyn, avšak zásoby těchto surovin jsou oproti lithiu nepříliš důležité. Mnozí se tedy bojí, že těžby této suroviny se znárodňování také dotkne.

To může být konečně zákazníkům téměř jedno, protože ty samozřejmě zajímá pouze zboží. Francie a Japonsko tak již vyslaly své zástupce, aby vyjednali smlouvy a pak jsou tu samozřejmě samotné firmy a mezi nimi Mitsubishi, GM, Nissan, Ford či BMW. Zde je tedy vidět zájem automobilek, které představily své projekty elektromobilů či automobilů na hybridní pohon.

Baterie využívající lithium však samozřejmě nejsou alfou a omegou napájení mobilních zařízení. Svůj úsvit nyní zažívají třeba také palivové články, ovšem tato technologie ještě musí vyzrát a je otázkou, zda se prosadí ve větší míře.

Zdroj: DailyTech
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí