zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nejen žraloci či mořští ptáci jsou na programu březnového zasedání Výboru pro rybářství FAO

06.03.2009
Příroda
Zemědělství
Nejen žraloci či mořští ptáci jsou na programu březnového zasedání Výboru pro rybářství FAO

V prvním březnovém týdnu se v Římě po dvouleté přestávce sejde Výbor pro rybářství Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Na programu je celá řada témat spojených s rybolovem – od způsobů zajištění udržitelného lovu žraloků či ochrany mořských ptáků přes liberalizaci obchodu s rybími produkty či akvakulturu až po řízení rybolovu v hloubce, rozvoj malých rybářů nebo boj proti nelegálnímu rybolovu. Výbor se samozřejmě dotkne i debaty o reformě FAO, která běží na všech fórech této organizace.

FAO jako specializovaná agentura OSN zvláště v posledním desetiletí přispěla k rozvoji mezinárodních dohod nebo akčních plánů pro zajištění odpovědného řízení a udržení populací ryb, mořských savců a dalších mořských živočichů. Pro státy nebo regionální rybářské organizace vypracovává FAO vodítka, jak tyto dokumenty promítnout do svých zákonů. Výbor pro rybářství (www.fao.org) bude nejen připravovat a diskutovat nové plány, ale i kontrolovat, jak státy nebo organizace pokročily v zavádění do praxe těch, které již běží. Například to, jak EU pokračuje v zavádění dvou akčních plánů – pro žraloky a mořské ptáky.

Protože základem všeho rozhodování jsou důvěryhodné údaje, hodlá se akční plán zaměřit třeba na shromažďování dat o stavu rybolovu, o výskytu jednotlivých žraločích druhů a o roli, kterou hrají v ekosystému. „Cílem je nastavit přesnější pravidla pro přímý i vedlejší lov žraloků, přijmout přísnější kontrolní zásady a posunout ještě dále stávající úplný zákaz brutální praxe, kdy se žralokům na palubách lodí jen uřežou ploutve na známou kulinářskou pochoutku a žraločí těla jsou pak házena zpět do moře,“ vysvětluje ministr Gandalovič. „Tento zákaz byl již přijat pro většinu mezinárodních vod, ale standardy pro jeho prosazování se liší a jsou zatíženy množstvím výjimek a různých interpretací předpisů.“

Akční plán, který zlepší ochranu žraloků uvnitř i mimo vody zemí EU, zveřejnila komise letos v únoru a předsednictví chce s tímto materiálem významně pokročit. „Předsednictví chce maximálně přispět k rychlému projednání akčního plánu pro žraloka,“ uvádí ministr Gandalovič. „V dubnu materiál předložíme k diskuzi ministrům pro zemědělství a rybářství. Naší ambicí je na dubnovém jednání schválit i závěry Rady.“

Mezinárodní akční plán FAO pro žraloky je na světě od roku 1999 (www.fao.org). Další informace můžete nalézt na stránkách Ministerstva zemědělství (*1) nebo Evropské komise (*2).

Druhý mezinárodní akční plán FAO pro snížení náhodných úlovků mořských ptáků (www.fao.org) se datuje od roku 1998. Je pro státy dobrovolným nástrojem, jak přispět k ochraně mořských ptáků. Evropská komise, vedle dosud přijatých opatření, plánuje do konce roku 2009 představit unijní akční plán, který posílí dosavadní opatření a přijme i další nová.

V obou případech se EU a členské státy aktivně zasazují o to, aby opatření pro ochranu žraloka a mořských ptáků byla přijímána a dodržována i v rámci regionálních rybářských organizací, které řídí rybolov ve velké části světových moří a oceánů. Jejich členy vedle EU a členských států jsou podle geografického rozložení většinou i největší světoví hráči jako jsou Spojené státy, Kanada, Norsko, Japonsko a samozřejmě Čína, největší producent ryb na světě. Tak například na konci března zasedne v Tunisku regionální rybářská organizace pro Středozemní moře (GFCM *), která bude jednat o konkrétních, v řadě případů, již závazných nástrojích pro provádění doporučení FAO.

*1 www.mze.cz
*2 ec.europa.eu
*3 General Fisheries Commission for the Mediterranean

Kontakt:

  • Tereza M. Dvořáčková, tisková mluvčí Ministerstva zemědělství ČR pro předsednictví ČR v Radě EU
  • tel.: +420 221 813 063, GSM: +420 737 213 030; e-mail: tereza.dvorackova@mze.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí