zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Češi nejsou odpadovými přeborníky

12.03.2009
Odpady
Češi nejsou odpadovými přeborníky
V posledních dnech se v médiích objevily zprávy, pocházející z informací Eurostatu o produkci komunálních odpadů v  ČR, z nichž vyplývalo, že Češi patří mezi pozitivní odpadové přeborníky, protože údajně produkují až zázračně malé množství komunálního odpadu - v přepočtu na obyvatele se mělo jednat o 294 kg. Bohužel, realita není zdaleka tak příznivá. Řada z vás se se správnými čísly seznámila ve Zprávě o stavu životního prostředí ČR, pro jistotu a pro ty, kdo Zprávu nemají k dispozici nebo si ji nepřečetli na stránce MŽP (http://www.mzp.cz/cz/zprava_zp_cr_07) posílám reálná čísla:

Celková produkce komunálních odpadů (bez kalů ze septiků a žump) byla v r. 2007 celkem 4 381 448,26 t. Tedy něco přes 438 kg na jednoho obyvatele, nikoliv 294 kg, jak uvádí Eurostat.
 
ČR patří dlouhodobě k zemím, které jsou charakteristické relativně nízkou produkcí komunálních odpadů a produkce kolem 400 kg na obyvatele je u nás vykazována dlouhodobě. Podotýkám v této souvislosti, že v Evropské unii neexistuje jednotná metodika evidence odpadů v jednotlivých kategoriích, proto jsou srovnání mezi zeměmi (například s několikrát citovaným Dánskem) krajně obtížná a problematická. Zkrátka  a dobře, srovnávaná číslavelmi často srovnatelná nejsou, neboť popisují zcela jinou realitu, jiný souhrn odpadů.

Číslo 294 kg na obyvatele by snad mohlo odpovídat produkci směsného komunálního odpadu (toho, co už dál zpravidla není tříděný a v podmínkách ČR končí z více než 70 % na skládkách). V r. 2007 byla jeho produkce v ČR 2 812 356,056 t, tedy cca 281 kg na osobu.


Mgr. Jakub Kašpar
Ředitel odboru vnějších vztahů a tiskový mluvčí
Ministerstvo životního prostředí
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí