zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologické bádání? Třeba v bělostné věži bez přípojek

21.03.2009
Příroda
Ekologické bádání? Třeba v bělostné věži bez přípojek
Bělostná aerodynamická věž bez drátů a přípojek, která odolá náporu větru i sněhové kalamitě a nepovyšuje se nad okolní krajinu.

Tak vypadá šetrná meteorologická stanice, kterou pro Chráněnou krajinnou oblast Králický Sněžník navrhli autoři vítězného návrhu v 3. ročníku ideové soutěže pro studenty Revit Open 2008.

Budoucí architekti i čerství absolventi vysokých škol s architektonickým nebo stavebním zaměřením v České a Slovenské republice dostali za úkol navrhnout soběstačné vědecké pracoviště v chráněné krajinné oblasti. Podmínkou byla minimální ekologická zátěž a nízké provozní náklady budovy.

Na druhém místě se umístl návrh Kateřiny Dvořákové.Vavříny pro vítěze si z klání, jež vyhlásila společnost Autodesk společně s Kabinetem modelového projektování Fakulty architektury ČVUT (MOLAB), odnesli studenti z Fakulty architektury v Praze Martin Prokš a Marek Přikryl. Do lokality s nádhernými panoramatickými výhledy na Hrubý Jeseník a Rychlebské hory zasadili úspornou věž inspirovanou vojenským opevněním.

Porotu na vítězném návrhu zaujal architektonický koncept, stavební technologie i vhodná volba materiálu. Nosnou dřevěnou konstrukci stavby doplňuje sendvičový plášť, který pokrývají titanzinkové šablony. Elektrickou energii útočišti pro vědce dodává z větší části malá větrná elektrárna. Hlavním zdrojem tepla je však tepelné zemní čerpadlo, doplněné několika solárními kolektory.

Na třetí příčku dosáhl návrh Jan Kokeše a Zdeňka Chmele.„Návrh meteorologické věže nabízí zajímavou architekturu podepřenou kvalitním stavebně technickým řešením," srhnula názor poroty Dana Matějovská, vedoucí kabinetu MOLAB Fakulty architektury ČVUT. Nejzajímavější na objektu je podle ní jednoduché a energeticky optimalizované tvarové řešení, které čerpá inspiraci z vojenského opevnění z 30. let.

Na 2. místě anonymního klání studentů se umístila Kateřina Dvořáková z Fakulty architektury VUT v Brně a 3. místo obsadili Jan Kokeš a Zdeněk Chmel z téže fakulty.

Cenu MOLABu získali Tomáš Lindovský, Martin Stára a Kamil Štajgl.Autoři nejlepších návrhů obdrželi ceny ve formě softwarů Autodesk, notebooků a digitálních fotoaparátů. Zvláštní cenu MOLAB, Kabinetu modelového projektování Fakulty architektury ČVUT, získali Tomáš Lindovský, Martin Stára a Kamil Štajgl z Fakulty architektury ČVUT za použití netradičních přístupů a neobvyklého řešení.

Foto: Revit Open 2008

Autor: Lenka Krejcarová

Zdroj: Týden

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí