zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Turecko zakázalo článek o Darwinovi

16.03.2009
Příroda
Turecko zakázalo článek o Darwinovi

Odvolaná šéfredaktorka prestižního vědeckého časopisu, protesty univerzitních profesorů, černý puntík od Evropské unie a obavy, že na život oficiálně sekulárního Turecka mají čím dál větší vliv ultrakonzervativní islamisté. Oslavy dvoustého výročí Charlese Darwina se v Turecku příliš nevyvedly.

A za všechno může obyčejný pětistránkový článek o britském autorovi evoluční teorie, který měl vyjít a nakonec nevyšel v renomovaném tureckém časopise Bilim ve Teknik (Věda a Technika).

Na zásah viceprezidenta vládou dotovaného institutu, který časopis vydává, byly desítky tisíc kopií časopisu s Darwinem na titulce zničeny a magazín se na stáncích objevil o týden později s narychlo dodělaným tématem o globálním oteplování. Dosavadní šéfredaktorka Cigdem Atakumanová potvrdila, že její náhle odvolání souvisí s kauzou Darwin.

Je to poprvé od vzniku časopisu v roce 1967, kdy byl jeho obsah takhle otevřeně cenzurován. Včera si za to Turci vyslechli ostrou kritiku v Evropském parlamentu, ve kterém se zrovna projednávala pravidelná každoroční zpráva o pokroku Turecka na cestě do Evropské unie. Ta nedopadla vůbec dobře. Hemží se slovy jako znepokojivý, nedostatečný a alarmující. Kromě čím dál větší cenzury médií a omezování svobody projevu v ní europoslanci Turecku vyčítají výrazné zpomalení politických a společenských reforem, které jim unie jako potenciálním členům předepsala.

Zpráva obsahuje tři desítky nesplněných úkolů: od boje s korupcí, reformy soudnictví, přípravy moderní ústavy, civilní kontroly nad armádou až po zvyšující se počet takzvaných "vražd ze cti".

Turecko začalo o svém vstupu do unie oficiálně vyjednávat v roce 2005, od té doby se ale rozhovory příliš nepohnuly, české předsednictví se je teď snaží zrychlit. A turecký premiér Tayyip Erdogan zřejmě taky, v lednu se vydal do Bruselu zopakovat, že unijní ambice jeho země trvají a zřídil post ministra pro evropské záležitosti a do funkce jmenoval svého blízkého poradce Egemena Bagise. K přijetí Turecka se rezervovaně a ostražitě staví oba dva největší unijní státy - Německo a Francie.

Evropský parlament včera schválil i zprávy o pokroku Chorvatska a Makedonie. Obě země mohou být spokojené, europoslanci je hlavně chválili.

AUTOR: Lucie Tvarůžková
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

/Od naší zpravodajky v Bruselu/

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí