zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ohrožený jestřáb lesní málem zahynul v lese u Pramenů

22.03.2009
Příroda
Ohrožený jestřáb lesní málem zahynul v lese u Pramenů

Chebsko, Prameny — Ochránci zvířat tvrdí, že mladou samici někdo postřelil, podle sokolníka pochází zranění od drátů.

Poraněnou samici ohroženého jestřába lesního našli lidé v lese mezi Prameny a Mnichovem. Pracovník záchranné stanice v Tachově Karel Bobál se domnívá, že byla postřelena. „Volal mi pán z Pramenů, že našel poraněnou samici jestřába lesního,“ uvedl Bobál.

„Odvezl jsem ji na veterinární pracoviště v Mariánských Lázních, kde rentgen potvrdil, že se jedná o střelné poranění. Myslím si, že to způsobil nějaký myslivec a podal jsem podnět k prošetření na správu Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les a na Českou inspekci životního prostředí,“ řekl. Podle něj se jednoznačně jedná o pytláctví.

„Zraněné křídlo samice je neoperovatelné, protože má kost roztříštěnou příliš blízko ramenního kloubku a kovová destička by jí znemožnila jakýkoliv pohyb křídlem. V současné chvíli je na stanici, má svázaná křídla a uvidíme, jak se jí bude dařit. Na devadesát procent už ale létat nebude,“ poznamenal.

Muž, který volal záchranáře, byl sokolník z Pramenů. Nepřál si ale zveřejnit své jméno.

„Mě ji sem přinesli lidé. Nebyl jsem zrovna doma, tak tady samici nechali manželce,“ uvedl. „Podle mého názoru není její zranění střelné, ale pravděpodobně si ho způsobila při honbě za potravou o nějaké dráty. Je to mladá samice a nejspíš ještě nemá ten odhad,“ řekl ze své zkušenosti.

Jestřáb napadá i taková zvířata, která jsou větší než on sám. Výčet kořisti, kterou loví, je velmi dlouhý a řídí se oblastí, ve které žije. U nás loví holuby, hrabavé ptáky, kosy a další pěvce. Kromě umí usmrtit i savce, například králíky. Loví i jiné drobnější dravce, například poštolky. Mezi myslivci je považován za škodnou.

„Nemyslím si, že se jedná o střelné zranění a už vůbec ne od myslivců. Já sám jsem tady jestřába neviděl už nejméně dva roky a kdyby tohoto ptáka někdo z myslivců viděl, určitě by mi přišel říct, že se tady objevil jestřáb,“ uvedl. Odmítl podezření, že by po jestřábovi střílel některý z myslivců.

„Zatím tento případ nešetříme, ale vím o tom, že byl podnět k prošetření podaný,“ sdělil Jiří Berkovec, vedoucí oddělení ochrany přírody České inspekce životního prostředí (ČIŽP). „Pokud k nám tento případ dojde, budeme se jím zabývat. Kdo ovšem vystřelil na jestřába se dá zjistit jen velmi těžko,“ poznamenal.

V současné době je jestřáb lesní v Česku podle vyhlášky 395/1992 Sb. ohrožený a přísně chráněný druh. U myslivců jde o škodnou zvěř, kterou již po několik desetiletí pronásledovali a odchytávali do zvláštních pastí, takzvaných jestřábích košů.
Počet hnízdících párů v Česku byl mezi lety 2001 až 2003 odhadován na dva tisíce až dva tisíce osm set. Celkový počet hnízdících párů je dnes ve střední Evropě odhadován na dvacet tisíc.
Jestřáb lesní má velmi rozsáhlé území výskytu. Objevuje se jak v nížinách, tak v hornatých oblastech, ale podmínkou jsou vždy lesní porosty. Žije v nejrůznějších typech lesů, ale především tam, kde jsou tyto lesní plochy prostřídány pasekami, loukami, poli a jinými otevřenými prostorami. Vyhledává sice raději místa vzdálená od civilizace, ale blízkost lidských sídel mu v podstatě nevadí, protože zde může snadno lovit domácí drůbež.
 
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí