zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jihočeská farmářka získala evropskou cenu za ochranu půdy

24.03.2009
Zemědělství
Jihočeská farmářka získala evropskou cenu za ochranu půdy
Jihočeská farmářka Jana Maděrová byla minulý týden v Bruselu oceněna evropskou Cenou za ochranu půdy a životního prostředí za svůj projekt protierozních opatření. ČTK o tom dnes informovalo v tiskové zprávě ministerstvo zemědělství. Ocenění, které uděluje Evropská organizace vlastníků půdy (ELO), tak putuje poprvé v jeho historii do České republiky.
    Porotu tvořenou odborníky z několika evropských zemí podle Maděrové zaujalo využití mezí, které chrání půdu před vodní erozí na jejím jednohektarovém soutěžním pozemku. Farmářka z Jistebnice na Táborsku hospodaří podle pravidel ekologického zemědělství, tedy bez používání chemických látek a šetrně k přírodě a půdě také na dalších pozemcích.
    Soutěže, do které se vítězka přihlásila prostřednictvím Sdružení vlastníků soukromých a obecních lesů v ČR (SVOL), jednoho z tuzemských členů ELO, se letos zúčastnilo šest projektů. Cena byla letos udělena při příležitosti Druhého fóra pro budoucnost zemědělství, které se uskutečnilo v minulém týdnu v Bruselu.
    Tuzemští vlastníci půdy upozorňují, že v důsledku špatného hospodaření v krajině a nedostatečné legislativy přicházejí ročně o desítky miliard korun. Mezi hlavní viníky znehodnocování půdy patří kromě vodní a větrné eroze také nálety planě rostoucích bylin, uvedl již dříve předseda Svazu vlastníků půdy František Janda.
    Před znečišťováním a erozí, ale také před nadměrnými zábory půdy pro stavební účely, by měla více ochránit zemědělskou půdu novela zákona o hospodaření na zemědělské půdě, kterou v říjnu schválila vláda. Zákon nově zavádí kontroly Českou inspekcí životního prostředí a ukládá uživatelům půdy povinnost obhospodařované pozemky udržovat. V případě nedodržování povinností jim mají hrozit finanční sankce. Poslanecká sněmovna však zatím novelu neprojednala.
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí