zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nejlepší české biopotraviny

26.03.2009
Zemědělství
Nejlepší české biopotraviny
Vítězové soutěže Česká biopotravina roku 2008 jsou známi. Oscara mezi biopotravinami tentokrát získala ovocná jablečná šťáva z Opavska.

Odborná porota soutěže Česká biopotravina roku musí především všechny přihlášené vzorky ochutnat. Není to snadná práce - posuzují se sice samé bioprodukty, ale jejich spektrum je široké. Od mléka po jehněčí, od marmelád přes slané či kořeněné pečivo až po ovocné džusy. Porotě, složené z kuchařů, potravinářských odborníků a food kritiků, letos předsedal vydavatel ročenky Grand restaurant Pavel Maurer. Výsledky soutěže najdete v rámečku na protější straně.

Porotci mají za úkol ocenit inovativnost, originalitu ve využití surovin i v marketingové koncepci. Hodnotí vzhled i obal výrobku, stejně jako recepturu a použité suroviny. Vítězné výrobky musí vypadat skvěle nejenom zabalené, ale i na talíři. Navíc by obal neměl příliš zatěžovat životní prostředí a informace na něm musí být srozumitelné. Důležité také je, zda byly produkty vyrobeny převážně z českých biosurovin.

To vše by ale nebylo ničím, kdyby přihlášený vzorek nebyl k jídlu či pití. Proto se velký důraz klade na senzorický dojem, kde je v souladu jak vůně, tak chuť.

Pojízdná moštárna vyjíždí

Vítězný producent biomoštů Vitaminátor nemá sice nic společného s Terminátorem, Dominátorem či Predátorem, ale dokáže také takřka nemožné. Přímo v sadu připravit kvalitní mošty s vysokou trvanlivostí bez chemických přísad.

Jeho tvůrci Tomáši Soškovi, spolumajiteli Sadů Sosnová na Opavsku, bylo líto tun ovoce, které bez užitku shnily v sadech. Vymyslel pojízdnou moštárnu, která ovoce opláchne, rozdrtí, vylisuje, filtrací zbaví hrubých nečistot, nahřeje na pasterizační teplotu a naplní do obalů. To vše putuje krajem v přívěsu za nákladním autem a dokáže zpracovat půl tuny ovoce za hodinu. Bez umělých konzervantů, barviv a sladidel.

"Dovážíme všelijaké ovocné nápoje z celého světa a v sadech nám ovoce bez užitku hnije. Maximálně to za hubičku vyvezeme do ciziny, odkud potom nakupujeme drahé koncentráty," vysvětluje Tomáš Soška, co ho vedlo k nápadu vytvořit originální stroj. "Dokážeme dělat podle přání zákazníka i kombinace jablko-červená řepa, jablko-mrkev nebo višeň, jahoda, celer, rybíz či malina. Mošt plníme do speciálních pěti- a desetilitrových obalů, kde vydrží po otevření asi šest týdnů," dodává.

O bio je zájem

Biopotraviny si i v České republice získávají u spotřebitelů stále větší oblibu. Dříve zastrčené malé koutky v supermarketech se postupně rozšiřují a i přes vyšší ceny nemají o zákazníky nouzi. Roste také počet českých výrobců, přesto ale daleko větší nárůst zaznamenávají tyto produkty z dovozu.

Biopotraviny se ve stále větší míře začínají uplatňovat i v restauracích. Proto byla do soutěže letos poprvé zařazena kategorie gastro. Organizátoři a odborná porota nejenom hledají nejlepší produkt, ale zároveň tím chtějí podpořit vývoj nových domácích biovýrobků určených pro gastronomii a veřejné stravování. Vítězem této kategorie za rok 2008 se staly Biobrambory vařené a vakuované, které připravuje Josef Sklenář z Biofarmy Sasov u Jihlavy.


Letos naposled bez vína

Rok od roku stoupá také počet vinařů, kteří vyrábějí biovína. Žel v soutěži se zatím jejich produkce neobjevila. Příští rok už s nimi ovšem pořadatelé (Potravinářská komora České republiky a Svaz ekologických zemědělců Pro-bio) počítají.

Získat označení bio není pro vinaře nic jednoduchého. Réva vinná patří k rostlinám, na kterých si rádi "smlsnou" nejrůznější škůdci. Proto se na vinicích užívají chemické postřiky, což pochopitelně není v souladu s přísnými zásadami bioproduktů. Naštěstí příroda je mocná čarodějka, a pokud není znásilňována, dokáže si do jisté míry poradit sama. Každá choroba i škůdce má v přírodě nepřítele, který dokáže nepříliš narušenou rovnováhu opět nastolit. Bohužel právě postřiky a chemické hnojení tuto přírodní rovnováhu narušily. A nejenom na vinicích.

Vítězové

Kategorie vítězný produkt Výrobce

Mlýnské Čoko-kokosky a pekárenské s fair trade kokosem Biopekárna Zemanka výrobky a kakaem Bio - Jan Zeman

Mléko a mléčné výrobky Biomáslo Polabské mlékárny

Maso a výrobky Biojehněčí na gril z masa s rozmarýnem Biopark

Nápoje Vitaminátor 100% ovocná šťáva: Jablko Sady Sosnová Absolutní vítěz České biopotraviny 2008

Ovoce a zelenina a výrobky z nich Biodžem Hamé: Višeň Hamé

Pochutiny a ostatní Biobramborový Josef Sklenář, potravinářské výrobky knedlík Biofarma Sasov

Biovýrobky Biobrambory vařené Josef Sklenář, pro gastronomii a vakuované Biofarma Sasov
Zdroj: IN magazín

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí