zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Papui-Nové Guineji nalezeny desítky nových živočišných druhů

29.03.2009
Příroda
Na Papui-Nové Guineji nalezeny desítky nových živočišných druhů
Jasně zelená žabka s velkými černými kukadly, skákající pavouci a pruhovaný gekon jsou ve skupině více než pěti desítek dosud nepopsaných druhů živočichů, které vědci objevili v odlehlé horské krajině Papuy-Nové Guineje. O výsledcích loňské výpravy vědců z Mezinárodního svazu na ochranu přírody (CI) dnes píše agentura AP.
    Badatelé věnovali několik měsíců analýze více než 600 živočišných druhů. Zjistili mezi nimi 50 nových druhů pavouků, tří žab a gekona, kteří se nikdy neobjevili v odborné literatuře. Objevili také dva nové rostlinné druhy.
    Vedle černooké žabky našli také mrňavou hnědou žabičku vydávající ostré pípání a další, která vydává hlasité zvonivé volání. Jeden ze skákavých pavouků je zářivě bledě zelený, další je hnědý chlupatý druh.
    Vedoucí expedice Steve Richards předpokládá, že v pralesích ostrova bude neznámých druhů mnohem více.
    Potěšující jsou zejména nové druhy žab, upozornil další účastník mezinárodní expedice, odborník na tyto obojživelníky Craig Franklin z univerzity v australském Queenslandu. "Jsou obvykle považovány za jakési bioindikátory zdraví životního prostředí," připomněl. "Často sledujeme úbytek žab jako přímý ukazatel postiženého životního prostředí."
    Oblast, kterou tým zkoumal, obývají desetitisíce lidí, kteří se tu živí lovem. Antropologové spolupracovali především s místním klanem Hewa na zdokumentování zdejších zdrojů.
    "Na místě, jako je Papua-Nová Guinea, mají místní komunity, tradiční komunity, velmi blízko ke svému prostředí. Spoluprací s nimi se naučíme mnohem více, protože oni už ty znalosti mají," zdůraznil Bruce Beehler z CI.
    Svaz připravuje další tři expedice na ostrov v letošním roce a doufá, že budou nalezeny nové druhy živočichů.
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí