zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Semilsku začnou v polovině dubna práce na Čisté Jizeře

30.03.2009
Voda
Na Semilsku začnou v polovině dubna práce na Čisté Jizeře
V polovině dubna zahájí Vodohospodářské sdružení Turnov (VHS) práce na integrovaném projektu Čistá Jizera, který vyřeší kanalizaci, vodovody i modernizaci čistíren odpadních vod v pěti městech na Semilsku. Projekt za 950 milionů korun patří v Libereckém kraji k největším vodohospodářským akcím. Zhruba 540 miliony korun přispěl Státní fond životního prostředí, 300 milionů korun si města půjčí a zbytek dají z vlastních rozpočtů. ČTK o tom dnes informovala ředitelka VHS Marcela Červová.
    Čistá Jizera je největší investiční akcí na Semilsku. Díky nákladnému projektu splní Lomnice nad Popelkou, Jilemnice, Turnov, Semily i Rokytnice nad Jizerou přísné normy na čištění odpadních vod, k jejichž plnění se Česko zavázalo při vstupu do Evropské unie. Ze tří desítek měst v Libereckém kraji nesplňuje normy ještě 13 měst.
    "Práce na všech stavbách začnou 14. dubna a skončit by měly do 30. září 2011," řekl Červová. Bude podle ní třeba vybudovat 73 kilometrů nových kanalizací a 11 kilometrů vodovodů, další kilometry potrubí se dočkají modernizace. Rekonstrukce se dočká také čistírna odpadních vod v Lomnici nad Popelkou. Největší rozsah prací čeká patnáctitisícový Turnov, kde je třeba postavit či zrekonstruovat přes 26 kilometrů kanalizačního potrubí. "Bez dotací bychom si tak náročný projekt dovolit nemohli," řekla ČTK turnovská starostka Hana Maierová.
    Přes 233 milionů korun bude stát projekt v Lomnici nad Popelkou, kde je třeba vedle kanalizace také zrekonstruovat čistírnu odpadních vod. "Naše čistírna byla dokončena teprve před 12 lety, technologie ale přísné evropské normy nesplňuje," řekl ČTK starosta Vladimír Mastník. Pokud by ale Lomnice do její rekonstrukce neinvestovala, vystavovala by se milionovým postihům.
    Projektu Čistá Jizera už v minulosti několik rozsáhlých investičních akcí do infrastruktury předcházelo. Před rokem zahájil Cutisin v Jilemnici rekonstrukci tamní čistírny odpadních vod, do níž investuje zhruba 76 milionů korun. Více než 150 milionů korun investoval do kanalizace, vodovodů a čistírny odpadních vod v minulých letech také Turnov.
    Leona Vacková
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí