zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sněmovna schválila nový zákon o nakládání s těžebním odpadem

30.03.2009
Odpady
Geologie
Sněmovna schválila nový zákon o nakládání s těžebním odpadem
Těžařské firmy budou mít v budoucnu zřejmě nová pravidla pro nakládání s těžebním odpadem. Příslušný nový zákon dnes v závěrečném čtení přijala Poslanecká sněmovna. Vládní návrh zapracovává do českého zákona ustanovení evropské směrnice, stanovuje požadavky na ukládání odpadů vzniklých při těžbě nerostných surovin tak, aby neohrožovaly životní prostředí a lidské zdraví. Provozovatelé úložných míst budou muset například vypracovat plány pro nakládání s odpady. Novela počítá s tím, že jako součást technologického celku mohou fungovat odkaliště, která budou v průběhu těžby a úpravy nerostů pravidelně odtěžována. Na tato odkaliště a odvaly se nová úprava podle návrhu ministerstva průmyslu a obchodu vztahovat nemá.
Ministr průmyslu Martin Říman již dříve odhadl, že každou těžební organizaci přijdou nové povinnosti jednorázově na 100.000 korun.
Poslanci také podpořili pozměňovací návrh sněmovního hospodářského výboru. Předseda výboru pro životní prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL) však tvrdí, že některé jeho body jsou v rozporu s evropskou směrnicí. Jedná se například o ustanovení, které vyjímá z působnosti zákona odpady vzniklé při těžbě rašeliny a odpady určené pro rekultivaci. Říman ale s odvoláním na Český báňský úřad tvrdí, že v souladu s legislativou EU jsou.
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí