zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ASEKOL snižuje recyklační příspěvky u dalších 15 druhů elektrozařízení

03.04.2009
Zpětný odběr
Recyklace
ASEKOL snižuje recyklační příspěvky u dalších 15 druhů elektrozařízení

Spotřebitelům do konce roku ASEKOL ušetří přibližně milión korun

Neziskový kolektivní systém ASEKOL, který organizuje zpětný odběr a recyklaci vysloužilých elektrozařízení, s platností od 1. dubna 2009 opět snižuje recyklační příspěvky, tentokrát u 15 druhů elektrospotřebičů. Jedná se již o šesté snížení příspěvků za necelé čtyři roky fungování společnosti ASEKOL.

Snížení příspěvků na historická elektrozařízení (tzv. PHE) se týká zejména elektrozařízení ze skupiny 4 (spotřební elektronika). Redukce se dočkaly například audiozesilovače a zejména hudební nástroje jako elektrické kytary, klávesové nástroje nebo hudební aparatury. "V průměru došlo ke snížení příspěvků u vybraných spotřebičů o 44 %. Od počátku fungování kolektivního systému ASEKOL jsme už příspěvky snížili u více než sto dvaceti elektrozařízení. Za předpokladu, že v roce 2009 bude uvedeno na trh stejné množství výrobků jako v roce 2008, ušetří spotřebitelé na příspěvcích na recyklaci přibližně jeden milión korun," říká jednatel společnosti ASEKOL Jan Vrba.

Výše příspěvku u konkrétního spotřebiče závisí na tom, jak finančně náročná je jeho recyklace. "Například k ceně velké televize zaplatí spotřebitel recyklační příspěvek ve výši 200 Kč, zatímco k mobilnímu telefonu pouhou korunu," vysvětluje Vrba. ASEKOL je nezisková organizace, která potřebuje jen takové množství finančních prostředků, které pokryjí sběr, dopravu a recyklaci vyřazených elektrozařízení tak, jak to vyžaduje zákon a ochrana životního prostředí.

ASEKOL v loňském roce vybral 12 927 tun elektroodpadu. Ve srovnání s rokem 2007 tak dosáhl 41% nárůstu. "Právě nárůst množství odebraných elektrozařízení umožňuje příspěvky snižovat," upozorňuje Vrba. V letošním roce má ASEKOL v plánu vybrat více než 15 500 tun elektrozařízení, což je asi 1,5 kg na obyvatele ČR.

Snížení recyklačního příspěvku od 1. 4. 2009 u vybraných elektrozařízení:

Elektrozařízení

Původní recyklační příspěvek (PHE) v Kč/ks

Recyklační příspěvek (PHE) v Kč/ks s platností od 1. 4. 2009

Komba nad 80 W, aktivní reproboxy a subwoofery, elektronická piana, zvukové procesory (ekvalizéry) nad 19", powermix pulty

60

30

Komba od 15 W do 80 W, pasivní reproboxy a subwoofery, syntezátory, zvukové procesory (ekvalizéry) do šířky 19" včetně, mixážní pulty, zesilovače pouze pro hudební produkci

30

20

Elektrické kytary

10

4

Nový ceník recyklačních příspěvků najdete na webových stránkách společnosti ASEKOL zde.

ASEKOL, s.r.o., je nezisková společnost, která provozuje kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení. V prosinci roku 2005 byl ASEKOL zapsán Ministerstvem životního prostředí ČR jako jediný systém pro zpětný odběr historických elektrozařízení v oblastech výpočetní, telekomunikační a kancelářské techniky, spotřební elektroniky, hraček a vybavení pro volný čas a sport (tj. skupiny 3, 4 a 7). ASEKOL má uzavřeny smlouvy o zřízení míst zpětného odběru s více než 3000 městy a obcemi a 2352 opravnami a prodejnami elektro. Provozovaných 9362 sběrných míst zajišťuje společnosti ASEKOL nejhustší sběrnou síť vysloužilých elektrozařízení ze všech kolektivních systémů v ČR.

Kontakty

Ondřej Tesař, AMI Communications, e-mail: ondrej.tesar@amic.cz, tel.: 234 124 112, 602 698 854, tiskové středisko press.amic.cz

Hana Ansorgová, ASEKOL, e-mail: ansorgova@asekol.cz, tel.: 261 303 266, www.asekol.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí