zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zubová volí ministra. Za odměnu

06.04.2009
Obecné
Politika
Zubová volí ministra. Za odměnu

Pokud se povede Mirkovi Topolánkovi a Jiřímu Paroubkovi dotáhnout do konce dohodu o úřednické vládě, tak mají prvního ministra. HN zjistily, že velmi vážným kandidátem na post ministra školství je děkan 1. lékařské fakulty UK Tomáš Zima.

Ten je prvním kandidátem na ministerský post, který potvrdil, že nabídku dostal, a zároveň připustil, že by ji vzal. "Byl jsem osloven a velmi vážně o nabídce uvažuji. To, jak se rozhodnu, bude záležet na tom, jak by vláda odborníků vypadala," potvrdil informace HN Zima, jeden z předních odborníků na biochemii.

Jeho nominace ale dobře ilustruje rozbroje, které kolem vzniku nové vlády panují a kvůli nimž může politická krize nakonec nabrat úplně nový směr.

Školství spadlo podle předběžné dohody mezi Topolánkem a Paroubkem do sféry vlivu ČSSD. Jiří Paroubek ale nevybíral Zimu sám - výběr ministra přenechal Demokratické straně zelených, jejíž místopředsedkyní je poslankyně Olga Zubová. Ta pomohla Paroubkovi svrhnout vládu Mirka Topolánka.

Podle informací HN za to od Paroubka dostala právě možnost mluvit do složení některých ministerstev. To ale Zubová odmítá. "Mluvili jsme s panem Paroubkem, že bychom chtěli mít vliv na ministerstvo školství. Jednat jsme ale začali až po pádu vlády," říká Zubová. Proti jejímu angažmá protestují zelení Martina Bursíka, což může pro celou dohodu znamenat další přítěž.

Bursíkovým zeleným se totiž nelíbí, že by měli o "jejich" ministerstvu školství spolurozhodovat "odpadlíci" z Demokratické strany zelených. A chtějí jejich návrh vetovat.

"Demokratická strana zelených není parlamentní stranou, nikdo za ni nebyl zvolen, takže její nárok na obsazení resortu je směšný a nemůže být brán vážně," zlobí se místopředseda Strany zelených Ondřej Liška, kterého by měl Zima nahradit.

ODS se zase nelíbí, že Jiří Paroubek některá další jména budoucích ministrů probírá i s komunisty. Právě díky jeho "konzultacím" s komunisty i s Demokratickou stranou zelených může nakonec celá dohoda mezi čtyřmi stranami zkrachovat. "Odmítám jakýkoli podíl komunistů na tomto řešení," říká šéf ODS Mirek Topolánek.

Paroubek ale trvá na tom, že si může osm jmen, která by měla do vlády nominovat ČSSD, konzultovat, s kým chce. "Do toho nemusí občanským demokratům být cokoliv. Mně je také jedno, s kým si konzultují jména, která budou navrhovat," kontruje Paroubek.

Dnes budou jednání o nové vládě pokračovat. I když se jednání v minulých dvou dnech zasekla, Jiří Paroubek si myslí, že se může s Topolánkem na nové vládě dohodnout do neděle.

"Jsem přesvědčený, že můžeme dosáhnout dohody velmi rychle, do konce týdne," řekl včera agentuře Reuters Paroubek. Politici ODS jsou ale k brzké dohodě dost skeptičtí.


křesla opozice

- vnitro
- zahraniční věci
- sociální věci a práce
- školství
- průmysl a obchod
- životní prostředí
- místní rozvoj
- zemědělství


křesla koalice

- premiér
- vicepremiér pro EU
- finance
- obrana
- kultura
- zdravotnictví
- spravedlnost
- doprava

AUTOR: Petr Vašek
AUTOR: Marie Valášková
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí