zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mitsubishi hodlá zdvojnásobit výrobu elektrických vozů

07.04.2009
Energie
Ekologická auta
Mitsubishi hodlá zdvojnásobit výrobu elektrických vozů

Japonská automobilka Mitsubishi Motors Corp. hodlá v příštích třech letech zdvojnásobit výrobu elektrického vozu iMiEV na 20 000 ročně a zvýšit výrobu lithium-iontových baterií. Informoval o tom japonský list Nikkei. Původně automobilka plánovala vyrobit v letošním fiskálním roce 2000 elektrických vozů a do fiskálního roku, který skončí v březnu 2012, zvýšit výrobu na 10 000 vozů.

Podle listu ke zvýšení výroby zřejmě automobilku přiměl zájem o vůz od firem Tokyo Electric Power, Japan Post či Lawson. Objednávky tak již pokryly celou plánovanou letošní výrobu. Od roku 2010 chce čtvrtý největší výrobce aut v Japonsku začít prodávat iMiEV také v Evropě, a to prostřednictvím francouzské PSA Peugeot Citröen. V Japonsku je zatím auto k dispozici pouze pro firemní zákazníky, individuálním spotřebitelům ho chce společnost nabídnout od roku 2011.

Společný podnik na výrobu baterií, který Mitsubishi Motors provozuje spolu s GS Yuasa Corp a Mitsubishi Corp., plánuje investovat zhruba tři miliardy jenů (596,3 milionu Kč) do více než zdvojnásobení kapacity továrny v západním Japonsku. Do podzimu 2010 by továrna měla vyrábět 5000 baterií ročně, dodal list.

Vlády v USA, Evropě i Japonsku nabízejí nebo plánují nabídnout při nákupu vozů přátelských k životnímu prostředí pobídky ve formě daňového zvýhodnění. Některé konkurenční společnosti, jako Toyota a Honda, se zaměřují spíše na hybridní vozy, které kombinují benzinový a elektrický motor. Mitsubishi se však rozhodla ve své ekologické strategii vsadit na elektrický vůz.

Na počátku dubna malajský výrobce automobilů Proton a nizozemská firma Detroit Electric podepsaly dohodu o spolupráci při výrobě elektrických vozů. Prototyp elektrického vozu má i americká Tesla Motors, která ho chce začít vyrábět do roku 2011. Elektrické vozy plánují i General Motor, Ford a Nissan, napsaly agentury AP a Reuters.

         
   

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí