zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministři odsouhlasili novelu zákona o posuzování vlivů na životní prostředí

07.04.2009
Legislativa
EIA
Ministři odsouhlasili novelu zákona o posuzování vlivů na životní prostředí

Vláda v pondělí odsouhlasila návrh poslanců Libora Ambrozka (KDU-ČSL), Vladimíra Dlouhého (ODS) a Robina Böhnische (ČSSD), který má zajistit soulad české právní úpravy posuzování vlivů staveb na životní prostředí s unijním právem. Evropská komise k tomu vyzvala Českou republiku již předloni.

Hlavní nesoulad mezi českým a unijním právem spočívá podle předkladatelů zejména v nedostatečném zajištění přístupu k právní ochraně všem subjektům, na které mohou mít v oblasti životního prostředí navrhované projekty

negativní vliv. Ne všichni aktéři, kteří spadají do takzvané dotčené veřejnosti, totiž mají v současnosti přístup k právní ochraně, tedy možnost podat žalobu proti rozhodnutí o povolení záměru.

Vládní návrh novely zákona, který se touto problematikou zabýval, Poslanecká sněmovna v únoru tohoto roku zamítla i hlasy některých poslanců ODS. Nyní již odstupující ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) tehdy kvůli tomu hrozil demisí. Zajištění plné právní ochrany všem subjektům je prý nezbytné, jinak se stát vystavuje riziku podání žaloby u Evropského soudního dvora.

 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí