zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Solární sušárny ovoce v afghánském Lógaru

24.04.2009
Obecné
Zemědělství
Energie
Solární sušárny ovoce v afghánském Lógaru

Sušárny na ovoce

susarna

Sušení je tradiční a v současné době jediný používaný způsob konzervace ovoce v Lógaru. Tradiční způsob sušení ovoce na střechách domů je z hygienického hlediska nevyhovující, výsledný produkt je značně špinavý a v mnoha případech také kontaminovaný plísněmi a různými škůdci. Asistence při zpracování zemědělských produktů je jak prioritou českého PRT, tak i provinčního rozvojového plánu (PDP).

V rámci projektu bude pořízeno dvacet solárních sušáren, které budou využívat zemědělská družstva v jednotlivých distriktech. Jedná se o pilotní projekt, kdy budou mít zemědělci po dobu jedné sezóny možnost testovat nové moderní solární sušárny (pracovní plocha 2 m 2 na 20 kg ovoce nebo zeleniny). V příštím roce je možné navázat projektem na zakoupení velkokapacitních sušáren (40 m 2 na 300 - 500 kg ovoce najednou).

Sušárny budou zakoupeny od Afghan Bedmoschk Solar Center e.V. v Kábulu, což je v současné době jediný výrobce solárních sušáren v Afghánistánu. Tato organizace zajistí i jejich transport, instalaci a úvodní školení pro uživatele, a to v takovém termínu, aby bylo možné v sušárnách zpracovat alespoň část letoší zemědělské produkce.

Cílem projektu je zlepšení kvality a hygieny produkce sušeného ovoce v provincii, které povede k prodloužení trvanlivosti a zvýšení nutriční a tržní hodnoty výsledného produktu. Projekt pomůže přiblížit členům družstev moderní technologie zpracování zemědělských produktů. Navrhovaný model solární sušárny vychází z tunelové sušárny vyvinuté universitou v Hohenheimu (SRN, byl speciálně upraven pro využití v podmínkách středního Afghánistánu a má za sebou tříletý testovací provoz v sousedních provinciích Wardak a Kábul.

 

ZDROJ:www.mzv.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí