zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Syrovice u Brna mají „zelené domy“, které si vydělají na provoz

22.04.2009
Obecné
Energie
Syrovice u Brna mají „zelené domy“, které si vydělají na provoz
Obec Syrovice ležící 15 kilometrů jižně od Brna se stala místem realizace unikátního projektu, který problematiku energeticky úsporného bydlení řeší vyčerpávajícím způsobem. V lokalitě s nejlepšími světelnými podmínkami v České republice bude v letošním roce zahájena výstavba 72 rodinných domů s nulovými provozními náklady.
U Brna začínají stavět „zelené“ domy
Sen všech stavebníků se naplnil! Domy v Syrovicích jsou projektovány tak, aby svou konstrukcí a tepelně technickými vlastnostmi splňovaly nejpřísnější kritéria energetické úspornosti, a již ve standardu jsou navíc vybaveny fotovoltaickou elektrárnou a tepelným čerpadlem. Umožňují tak maximálně využít současných dotačních titulů, což přináší výrazné snížení nákladů jak na pořízení domu, tak především na jeho provoz. Výnos z vyrobené elektřiny (tzv. zelený bonus garantovaný státem po dobu dvaceti let) spolu s úsporami danými využitím fotovoltaických panelů a tepelného čerpadla podle kvalifikovaných výpočtů pokryje nejen náklady na elektrickou energii, ale i vodné a stočné pro čtyřčlennou rodinu.
„Ve své praxi jsem se s takto navrženým domem dosud nesetkal,“ přiznává projektant TZB ing. Jaroslav Prokeš, který prováděl nezávislý audit výpočtu tepelných ztrát domů v Syrovicích. „Řešil jsem tzv. pasivní domy, které počítají jen s velmi nízkou spotřebou energie, ale vždycky tam nějaké provozní náklady zůstaly. Toto je první dům, který je nízkoenergetický nejen svými tepelně technickými vlastnostmi, ale díky implementovaným technologiím se posouvá ještě do vyšší kategorie, takže jeho provozní náklady jsou teoreticky nulové. Není to dům pasivní, ale v pravém slova smyslu aktivní, i když takový termín vlastně zatím neexistuje,“ uvažuje projektant.
Ekologické bydlení 15 minut od Brna
Přestože první domy s nulovou energetickou náročností budou dokončeny až na konci roku 2010, výpočty projektantů nevycházely z pouhých odhadů, ale z reálné spotřeby obyvatel. První etapa výstavby dvanácti nízkoenergetických rodinných domů totiž v Syrovicích proběhla již v letech 2006 až 2007; jedenáct domů si rychle našlo kupce a dvanáctý se stal vzorovým domem společnosti STAREX, spol. s r. o., která výstavbu realizuje. Domy postavené v první etapě nejsou vybavené fotovoltaikou ani tepelným čerpadlem, nicméně jejich provozní náklady jsou velmi příznivé. „Nastavili jsme si nízké zálohy na elektřinu a v ročním vyúčtování čekali vysoký doplatek, ale celkové náklady nás příjemně překvapily. Roční náklady dosáhly při plné elektrifikaci 32 tisíc korun včetně DPH, a to máme malé dítě. Je to opravdu energeticky úsporné bydlení,“ říká Luboš Klíčník, jeden z prvních obyvatel nízkoenergetické ulice v Syrovicích. Jak dodává, další snížení spotřeby elektřiny očekává v letošním roce, kdy začali topit i krbem.
Pan Klíčník si zároveň pochvaluje bydlení na okraji Syrovic, v klidné obci nedaleko Rajhradu, vzdálené od centra Brna jen 15 kilometrů. „Díky rychlému napojení na dálnici to máme autem asi 15 minut do nákupních center a do středu města jen o pět minut víc. Současně je tu dobrá dostupnost veřejnou dopravou. Jsme v Syrovicích spokojeni.“
Stejně pozitivně se k nové výstavbě staví starousedlíci. Starosta Syrovic Jan Kowalski pozitivně hodnotí jak spolupráci se společností STAREX, tak vzhled již realizovaných domů. „Dosavadní výstavba pro nás byla přínosem, a to neříkám za sebe, ale za zastupitelstvo a celou obec. Pokračování výstavby, které svým přístupem k úsporám energií představuje současný trend, rozhodně vítáme a podporujeme,“ konstatoval starosta.
Unikátní projekt v České republice
K současným dvanácti rodinným domům má v nejbližších letech přibýt dalších 72, které svou nízkoenergetičnost podtrhnou ještě využitím nejmodernějších technologií. Prvních pět domů s nulovou energetickou náročností je již prodáno, jejich výstavba bude zahájena v květnu 2009 a dokončena v závěru příštího roku.
Konstrukce všech domů zajišťuje minimální energetickou náročnost a umožňuje umístit na střechu fotovoltaické panely při libovolné orientaci pozemku. Jde o plně elektrifikované domy s teplovodním vytápěním, v zahradě vybavené tepelným čerpadlem vzduch/voda zapojeným do systému včetně ohřevu TUV. Fotovoltaická elektrárna moderního typu umožňuje využívat sluneční energii i za nepříznivých klimatických podmínek, třebaže nejvyšší denní produkce až 10 kWh dosahuje v letních měsících. Předpokládaná průměrná denní výroba fotovoltaického systému o ploše 17 m2 činí 5,9 kWh (2157 kWh za rok).
Kupující se nemusejí obávat ani přemrštěných nákladů, které se obvykle za moderní úsporné technologie požadují. Ceny rodinných domů v Syrovicích o velikosti 4 + kk začínají již na čtyřech milionech korun, přičemž zahrnují vlastní fotovoltaickou elektrárnu, tepelné čerpadlo i pozemek o velikosti nejméně 400 m2. Ve skutečnosti však bude cena ještě nižší, protože majitel takto koncipovaného domu může zažádat o státní dotaci. Studie potvrzují, že všechny nově postavení domy v Syrovicích budou kategorizovány v třídě „B“, která umožňuje čerpání dotací.
„Z pohledu energetické náročnosti lze rodinné domy rozdělit do čtyř kategorií – na běžné, nízkoenergetické, pasivní a konečně domy s nulovou energetickou náročností, které jsou díky dotačním titulům provozně soběstačné. Realizaci těchto nejúspornějších domů nám vhodně doplňuje spolupráce s firmou SEPARA-EKO, která nám bude montovat systémy pro využití obnovitelných zdrojů, a také umístění projektu na jižní Moravě, která má nejpříznivější světelné podmínky v České republice,“ zdůraznil Zdeněk Král, ředitel společnosti STAREX, která unikátní projekt ekologické výstavby připravila.
Více informací získáte během stavebních veletrhů v pavilonu F na stánku č. 97 nebo ve vzorovém domě společnosti STAREX v Syrovicích.
STAREX spol. s r.o.
Malínská 32, 620 00 Brno Tuřany
Tel: 545 219 650, fax: 545 229 295, e-mail: starex@starex.cz
Press and PR: /fotobanka, reference, technické informace/
Bc. Šárka Robešová, 608 603 304, robesova@kangaroo.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí