zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bursík může vyjednávat s Bruselem o čistírnách

22.04.2009
Voda
Bursík může vyjednávat s Bruselem o čistírnách

Vicepremiér a ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) získal od vlády mandát k jednání s Evropskou komisí (EK) o čistírnách odpadních vod a kanalizacích. Po jednání vlády v demisi to novinářům řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS).

Podle evropské směrnice musí Česko v obcích s více než 2000 obyvateli dobudovat odpovídající zařízení do konce roku 2010. Již delší čas je patrné, že stát čistírny v požadovaném termínu dobudovat nestihne. Jednání s EK má zabránit případným sankcím vůči státu ze strany EU.

Stát chce podle Gandaloviče vyjednat podmínku, aby za splněné z hlediska směrnice bylo chápáno takové zařízení, které je ve výstavbě, nikoliv to, které je dokončeno a zkolaudováno, jak je tomu nyní.

„Jinými slovy nemusí být příslušná čistírna zkolaudována, za splnění se považuje ten stav, kdy příslušné zařízení má stavební povolení a je zahájena výstavba,“ uvedl Gandalovič. Bursík by měl v Bruselu jednat také o smlouvách, které mají obce uzavřeny s vodohospodářskými společnostmi.

Evropská legislativa totiž v současné době výrazně komplikuje možnost čerpání peněz z evropských fondů na projekty, kde má odběratel s dodavatelem uzavřenu dlouhodobou smlouvu přesahující konec roku 2022. Chybějící peníze by bylo nutné doplnit z komerčních úvěrů či z veřejných zdrojů. Podle vodárenských firem by to vedlo ke zdražení vodného a stočného.

Na dobudování čistíren a kanalizací podle požadavků Evropské unie bude podle zprávy předložené vládě potřeba 41,3 miliardy korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí