zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lepší tepelně-izolační vlastnosti

27.04.2009
Energie
Lepší tepelně-izolační vlastnosti
Poprvé v ČR byl použit pro střešní konstrukci fóliový materiál ETFE, který minimalizuje zatížení nosných konstrukcí a má lepší tepelně-izolační vlastnosti než sklo
Amazon Court, další přírůstek do projektu River City Prague v pražském Karlíně, právě použil tuto novou technologii. Tato energeticky úsporná budova, která v loňském roce získala významné mezinárodní ocenění Mipim Architectural Review "Future Project" Award 2008 (Budova budoucnosti), je výjimečná nejen svým architektonickým pojetím. Vyznačuje se rovněž použitím netradičních stavebních materiálů. Jako první v České republice se ETFE fólie rozhodl použít Europolis pro střešní konstrukci budovy Amazon Court. Bylo to 2420 m2 ETFE fólie v transparentním provedení a montáž konstrukce trvala pouhé dva týdny.

Stejné fólie byly úspěšně použity při stavbě fotbalového stadionu Alianz Arena v Mnichově, postaveného pro MS ve fotbale v roce 2006. Aréna pro 67 000 diváků je zhotovena z bílých a transparentních dvouvrstvých "vzduchových polštářů" ETFE fólie. Fasádu tvoří potištěné dvouvrstvé ETFE "polštáře". Potisk fólií, které byly na fasádu arény použity, umožňuje měnit design budovy podle toho, které fotbalové týmy na stadionu hrají. Z vnitřní strany obvodového pláště se totiž na budovu promítají klubové barvy jednotlivých týmů.

Membránová konstrukce

ETFE fólie jako pneumaticky podporovaná membránová konstrukce představuje jedinečný střešní systém, který vykazuje výborné mechanické vlastnosti. Je charakteristický vysokou pevností a příznivými vlastnostmi v případě požáru. Jednotlivé vrstvy tzv. "vzduchového polštáře" z ETFE fólie jsou stabilizovány pomocí mírného podtlaku. Tyto vrstvy jsou vynikající izolační vrstvou a zabraňují pohybu střešní krytiny například poryvem větru. Vzduchová vrstva na rozdíl od tzv. "nafukovacích hal" není součástí statického systému budovy. V případě eventuálního selhání vzduchotechniky tak nedojde k celkovému kolapsu střešní konstrukce (jak je tomu právě u "nafukovacích hal"), střecha bude nadále plnit svoji funkci, pouze ztratí své izolační vlastnosti.

Lepší než sklo

Střešní systémy z ETFE fólie jsou vystaveny všem povětrnostním podmínkám na světě. Technologie testovaná už 30 let v přírodních i simulovaných povětrnostních podmínkách doposud nezaznamenala podstatné změny materiálu. Zkoušky zahrnují i testování v podmínkách s vysokým stupněm UV záření v Arizoně a Miami a také v prostředí s vysokým znečištěním vzduchu.

Samočisticí vlastnost

Povrch ETFE fólie je velmi kompaktní, proto výrobce označuje materiál za samočisticí. Díky extrémně hladkému povrchu totiž nedochází k ulpívání nečistot, které jsou jednoduše smývány deštěm. To platí i pro silné znečištění například ptačími výkaly nebo intenzivními průmyslovými emisemi.

Vydrží krupobití

Fólie jsou odolné i proti krupobití a to podle švýcarské normy SIA 280. Přesto ve zcela výjimečných případech extrémního krupobití, ve kterých dochází například k silnému poškození karoserií aut a k totálnímu poškození skleněných ploch, může dojít k poškození ETFE fólií také.

Poškozené části se samy utěsní

Ani v takovém případě však nedochází k totálnímu poškození materiálu a v žádném případě nevznikají ve střeše trhliny, kterými by zatékalo. Zcela vyloučené je zřícení střešní konstrukce následkem škod vzniklých krupobitím. Poškozené části střešní fólie se samy utěsní, aby nedošlo k průniku vody do interiérových prostor. Materiál však ztratí část svých izolačních vlastností. V takových extrémních případech je zapotřebí poškozené části "vzduchových polštářů" vyměnit. Odhadovaná životnost ETFE fólií je nejméně 25 až 30 let.

AUTOR: Jiří Kučera
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí