zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekolog: Na mastnou kachnu je nejlepší benzin

25.04.2009
Příroda
Ekolog: Na mastnou kachnu je nejlepší benzin

Stačil obyčejný omyl a samice kachny divoké málem přišla o život v lapači olejů na řece Radbuze nainstalovaném vedle lávky pro pěší vedoucí z Doudlevec na Slovany. Jen díky plzeňským ochráncům zvířat vše skončilo happyendem, a teď se „vypulírovaná a naondulovaná“ kačena těší přízni všech kačerů na řece Berounce.

Ale zpět k nešťastnému omylu. Podle Karla Makoně z dobrovolného ekologického spolku ochrany ptactva (DESOP) si kachna pravděpodobně spletla lapač olejů s vodní plochou a přistála přímo v mastné kapalině. Olej ji zmastil peří natolik, že nemohla odletět a zůstala uvězněna mezi kolmými břehy. Tam se ji nejdříve snažili zachránit chlapi z obsluhy nádrže, ale neuspěli. Nakonec zavolali ochránce ptactva. „Kachna byla tak zamaštěná a vyčerpaná, že okamžité odmaštění pod tekoucí vodou za pomoci mýdla bylo nereálné. Od veterináře jsem si proto přivezl speciální šampon používaný na psy znečištěné ropnými produkty. Ovšem výsledek byl slabý a kachna zůstávala stále olejově blýskavá a úplně mastná. Vypustit ji bez odmaštění bylo nemožné, jelikož olejem slepené peří neplní svou funkci a velice snadno propouští vodu,“ popsal Makoň.

Takže došlo na další fáze odmašťování. Ochránci použili, ovšem s největší opatrností, technický benzín. Následovala koupel ve vlažné vodě a známém odmašťovači na nádobí, který k všeobecnému překvapení zabral nejlépe. Potom čekalo kachnu sušení a fénování. „Akce se nakonec zdařila a druhý den byla kachna k radosti všech momentálně bezprizorných kačerů na řece Berounce u svatého Jiří okroužkována a vypuštěna,“ říká s úsměvem Makoň a dodává: „Když jsem viděl, jak se o ni kačeři okamžitě zajímali, musel jsem konstatovat, že dobře vyfoukané opeření na divoké kachně prostě udělalo své…“

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí